rowerowy czerwony
Czerwony szlak rowerowy Kraków - Czubrowice (Szlak Orlich Gniazd)
Czerwony szlak rowerowy ma ponad 41 km i wiedzie wśród łagodnych wzniesień, stromych wąwozów i malowniczych formacji skalnych Wyżyny Krakowskiej. Wybierając go, można podziwiać wiele ciekawych zabytków i chłonąć piękno dzikiej przyrody północno-zachodniej części Małopolski.
Rozpoczynamy naszą podróż wcześnie rano w Czubrowicach, aby przed zachodem słońca dotrzeć na zachodnie przedmieścia Krakowa. Czubrowice to niewielka wieś, położona wśród falujących pól uprawnych i jasnych zbiorowisk skalnych, mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Krakowem, a Olkuszem. Można w niej obejrzeć kilka zabytkowych, wiejskich zabudowań albo odpocząć chwilę nad źródełkiem rzeki Czubrówki. Kolejnym przystankiem czerwonego traktu są natomiast słynne Racławice, gdzie w 1794 r. wojska Tadeusza Kościuszki stoczyły zwycięską bitwę z Rosjanami, uwiecznioną później na słynnym obrazie Jana Matejki. W miejscowości na pamiątkę tego wydarzenia został później usypany kopiec Kościuszki. Warty zobaczenia w Racławicach jest także drewniany kościół św. Piotra i Pawła z końca XVIII w.
Jedziemy dalej wśród falujących pól uprawnych i łagodnych wzgórz obsadzonych leśnymi zagajnikami. Zimą w okolicy działają stoki narciarskie. Kolejny drewniany kościół, wybudowany w XVI w. w stylu gotyckim, mijamy już w pobliskich Paczółtowicach. Rowerowy trakt prowadzi dalej do leśnego rezerwatu „Dolina Eliaszówki”, przez który docieramy do Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i św. Rafała Kalinowskiego w Czernej. Tutejszy barokowy zespół klasztorny powstał w pierwszej połowie XVII w. dla zgromadzenia Karmelitów Bosych i jest chętnie odwiedzany przez turystów.
Czerwony szlak rowerowy prowadzi dalej na południe. Mija kopalnię wapienia „Czatkowice” i wiedzie lewym brzegiem rzeki Krzeszówki do pobliskich Krzeszowic. Są one starą i urokliwą miejscowością uzdrowiskową, której lecznicze źródła zaczęły przyciągać kuracjuszy już w drugiej połowie XVIII w. Znajduje się tu kilka letnich pałacyków niegdysiejszych magnackich rodów, a także zabytkowe łazienki. W Krzeszowicach można znaleźć także stację kolejową, umożliwiającą rowerzystom podzielenie wyprawy czerwonym traktem na odcinki. Miejscowość dysponuje też bardzo dobrą bazą hotelową i gastronomiczną.
Kolejnym przystankiem traktu jest pobliska wieś Tenczynek, w której warto zwrócić uwagę barokowy kościółek św. Katarzyny z wolnostojącą, drewnianą dzwonnicą. Nieopodal tej miejscowości wznoszą się wspaniałe ruiny Zamku Tenczyn, zbudowanego w XIV przez wojewodę krakowskiego i sandomierskiego. W XVI w. w Tenczynie bywali Mikołaj Rej i Jan Kochanowski. Twierdza znacznie ucierpiała podczas Potopu Szwedzkiego, a od czasu wielkiego pożaru w XVIII w. stopniowo popada w ruinę. Położona pomiędzy Tenczynkiem a Rudnem Góra Zamkowa, na której wznosi się zamek, ma wysokość 411 m n.p.m. i jest najwyższym wzniesieniem Grzbietu Tenczyńskiego.
Czerwony szlak rowerowy zabiera nas później na wschód. Jedziemy wzdłuż autostrady A4, przez tereny Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego. Leśna droga doprowadza nas po kilku kilometrach do podkrakowskiej miejscowości Brzoskwinia, a następnie wśród pól, starych zabudowań wiejskich i podmiejskich willi docieramy na północny zachód, do Kleszczowa. Kolejny odcinek traktu wiedzie przez Las Zabierzowski i później jego skrajem do granic Krakowa. Mijamy po drodze Balice, gdzie możemy zboczyć z trasy, aby obejrzeć barokowo-klasycystyczny kompleks pałacowy Radziwiłłów.