rowerowy czerwony

Czerwony szlak rowerowy Pińczów - Działoszyce "Śladami Republiki Pińczowskiej"

Szlak pozwala zapoznać się z ponidziańską przyrodą i krajobrazami, jak również z cennymi zabytkami kultury materialnej, które świadczą o bogatej historii ordynacji pińczowskiej.
Oznakowanie mocno odbiega od ogólnie stosowanej Instrukcją Znakowania Szlaków Turystycznych PTTK. Motywem przewodnim jest symbol w kształcie fali na tle białego podkładu. Oznakowanie mocno nieczytelne.
Długość ok. 46 km. Poziom trudności średni. Prowadzi głownie drogami asfaltowymi oraz polnymi. Czas przejazdu ok. 5 h.
Warto zobaczyć:
Pińczów
(kaplica św. Anny, zespół klasztorny reformatów, dawny klasztor paulinów, zespół pałacowo-parkowy Wielopolskich, tzw. Dom Ariański na Mirowie), Chroberz (XIX-wieczny, późnoklasycystyczny pałac Wielopolskich), Młodzawy Małe (późnobarokowa świątynia p.w. Św. Ducha i Matki Boskiej Bolesnej, Ogród na Rozstajach), Skrzypiów (miejscowość związana z osobą literata Jana Chryzostoma Paska), Złota (wczesnośredniowieczne cmentarzysko oraz park dworski z XIX w.), Wola Chroberska (jedna z najbardziej malowniczych wsi na Ponidziu, której okolice obfitują w liczne lessowe wąwozy ukryte w gęstwinie drzew i krzewów), Działoszyce (synagoga zbudowana w 1852 roku na miejscu poprzedniej drewnianej bożnicy, według projektu Felicjana Frankowskiego, kościół p.w. św. Floriana, którego budowę rozpoczęto w 1220 r. z fundacji biskupa krakowskiego Iwona Odrowąża).

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments