rowerowy czerwony

Czerwony szlak rowerowy Stryszawa - Krzeszów -Stryszawa

Oznakowana na czerwono, 12-kilometrowa pętla rowerowa rozpoczyna się i kończy w niewielkiej wsi Kuków w gminie Stryszawa. Można się nią wybrać na wycieczkę do położonego kilka kilometrów na północ Krzeszowa. Część traktu wiedzie nad brzegiem górskiej rzeki Stryszawki. Po drodze można się cieszyć urokiem beskidzkich wzgórz i ciekawych, wiejskich zabytków.

Przebieg szlaku:

Czerwony trakt startuje w Kukowie, nad północnym brzegu rzeki Stryszawki. Wyruszamy ze skrzyżowania położonego około 500 metrów na zachód od ujścia do niej potoku Lachówka. Szlak wiedzie na północ. Po minięciu kilku zabudowań, jedziemy wśród falujących pól uprawnych i leśnych zagajników. Wokoło możemy obserwować łagodne, beskidzkie wzniesienia. Trakt wspina się na jedno z nich, prowadząc na jego grzbiecie skrajem lasu. Po drodze mija kilka luźno rozrzuconych, wiejskich zabudowań.

Zjeżdżając z niewielkiego wzgórza, skręcamy w lewo i znajdujemy się znów na otwartej przestrzeni pól uprawnych. Przecinająca je droga doprowadza nas po łagodnym łuku do Krzeszowa. Po dotarciu do pierwszych zabudowań miejscowości trzeba skręcić w prawo, następnie w lewo i później znów w prawo. Kierujemy się teraz przez chwilę w stronę zalesionego szczytu Żurawicy (709 m n.p.m.). We wschodniej części Krzeszowa czerwony szlak skręca w prawo. Jedziemy przez chwilę na południe. Gdy główna droga wejdzie w kolejny, tym razem łagodny zakręt w prawo, my odbijemy w lewo, w śródpolną trasę, która poprowadzi nas na południowy wschód.

Jedziemy przez pewien czas u podnóża stoków Żurawicy, skrajem lasu. Mijamy wsie Granica i Padoły. W końcu docieramy przez pagórkowate łąki do Stryszawy, w której przed mostem na Stryszawce musimy skręcić w prawo. Ostatni odcinek rowerowej pętli prowadzi nas wśród wiejskich osiedli nad północnym brzegiem rzeki. Po dystansie około 4 km docieramy z powrotem do Kukowa.

Dodatkowe informacje:

Stryszawa to malownicza wieś, leżąca u stóp Beskidu Makowskiego. Część jej rozgałęzionych osiedli wspina się wysoko na górskie stoki. Miejscowość ta powstała już w XV w., a jej najcenniejszymi, przetrwałymi do naszych czasów zabytkami są trzy przydrożne figury Chrystusa z XVIII, neogotycki kościół Św. Anny z końca XIX w. i pochodząca z pierwszej połowy tego samego stulecia, murowana kaplica. Na górskim zboczu w Stryszawie Górnej, we wschodniej części miejscowości, wznosi się też ciekawy, szlachecki dworek z drugiej połowy XIX w.

Krzeszów jest świetną bazą wypadową na okoliczne, górskie ścieżki. Pośrodku wsi wznosi się neogotycki kościół parafialny z początku XX w. Warto w niej też zwrócić uwagę na trzy XIX-wieczne kapliczki. Na wschodnich obrzeżach Krzeszowa, przy zejściu z Żurawicy, można zobaczyć ciekawe skałki wapienne.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments