rowerowy czerwony

Czerwony szlak rowerowy wokół Starachowic - wersja aktualna na 12.06.2016

STAN AKTUALNY NA 12.06.2016
Szlak prowadzi przez kompleksy prastarej Puszczy Świętokrzyskiej oraz Lasy Iłżeckie. Osobliwością szlaku jest opactwo cystersów w Wąchocku, sprowadzone tu w 1179 r. z burgundzkiego opactwa Morimond przez biskupa krakowskiego Gedeona herbu Gryf.

Długość: 62km
Czas przejazdu: ok. 4godz.
Poziom trudności: średni

Oznakowanie zgodne z Instrukcją Znakowania Szlaków Turystycznych PTTK. Stan oznakowania zróżnicowany. Na odcinku miejskim w Starachowicach trasa została zmieniona w stosunku do wersji pierwotnej i oznakowanie jest zadowalające. Brak oznakowania lub oznakowanie nieczytelne na terenie wsi Radkowice i Bronkowice, nowe i czytelne oznakowanie na odcinku Mostki - Rataje.
Szlak w  większości poprowadzony jest drogami leśnymi i drogami brukowanymi.

Warto zobaczyć:

 • Starachowice:
  Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura z najcenniejszym elementem, jakim jest Zespół Wielkopiecowy z pierwszej połowy XIX w. i początków XX w.,
  kościół p.w. Św. Trójcy z 1681 r., z barokowym ołtarzem ze Świętego Krzyża),
  cmentarz żydowski przy ulicy Bieszczadzkiej.
 • Radkowice kościół parafialny p.w. M. B. Częstochowskiej.
 • rezerwat Wykus ochronie podlegają tu naturalne zbiorowiska leśne.
  Wzniesienie 323 m n.p.m. stanowiło bazę polskich powstańców i partyzantów podczas powstania styczniowego - oddziały Mariana Langiewicza oraz II wojny światowej - najpierw pod dowództwem mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, później Jana Piwnika „Ponurego” - dojazd do pomnika i obozowiska czarnym szlakiem łącznikowym.
 • Mostki
  dworek z XIX stulecia będący niegdyś budynkiem zarządcy wielkiego pieca w nieistniejącym już zakładzie wielkopiecowym,
  ruiny pieca hutniczego z zachowanym układem wodnym z XVIII i XIX w. wraz z budynkiem administracyjnym.
 • Wąchock opactwo cystersów sprowadzonych tu w 1179 r. z burgundzkiego opactwa Morimond przez biskupa krakowskiego Gedeona herbu Gryf. Do dziś przetrwał pierwotny, romański układ zespołu klasztornego z zachowanym kapitularzem, fraternią i karcerem.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments