rowerowy czerwony

Czerwony szlak rowerowy Wronki

Czerwony szlak rowerowy Wronki to prawie 29-kilometrowa pętla, pozwalająca zwiedzić wiele ciekawych miejsc na południowym brzegu dolnego biegu Warty. Trakt prowadzi do kilku ciekawych zabytków. Wycieczka nim daje też możliwość przepłynięcia się tradycyjnym promem rzecznym.

Czerwony trakt rozpoczyna się we Wronkach, przy moście nad Wartą, na rogu ulic Chrobrego i Adama Mickiewicza. Skrzyżowanie to znajduje się raptem sto metrów od słynnego zakładu karnego w tej miejscowości. Dawne Centralne Więzienie na Księstwo Poznańskie we Wronkach zostało wzniesione z czerwonej cegły pod koniec XIX w. i było wzorowane na podobnych obiektach powstających w tym czasie w Ameryce Północnej. Obecnie zabytek jest uważany za jeden z najwspanialszych przykładów budownictwa neogotyckiego w Wielkopolsce.

Czerwony szlak rowerowy prowadzi ze skrzyżowania ulic Chrobrego i Mickiewicza na zachód, do centrum miasteczka. Po drodze zobaczymy barokowy kościół franciszkanów nad Wartą. Powstał on w XVII w., a w XIX w. dobudowano przy nim okazały, neogotycki budynek klasztorny, służący obecnie jako siedziba seminarium duchownego. Skręcamy z ulicy Mickiewicza w Szkolną, która doprowadzi nas do wronieckiego rynku. Wznosi się przy nim gotycki kościół św. Katarzyny, wybudowany w XV w.

Za rynkiem nasz trakt wjeżdża w wylotową ulicę Sierakowską (wojewódzka trasa 182). Mijamy tory kolejowe i widoczny z lewej strony drogi cmentarz parafialny. Za miastem docieramy do skrzyżowania „sto osiemdziesiątki dwójki” z drogą wojewódzką nr 145, prowadzącą do Wartosławia. Skręcamy tam w prawo. Szlak wiedzie od tej chwili na północny zachód, wśród mozaiki otwartych pól uprawnych i mija kolejne, luźno rozrzucone wzdłuż drogi zabudowania.

W Wartosławiu funkcjonuje tradycyjna, rzeczna przeprawa promowa. Najciekawszym obiektem we wsi jest późnobarokowy kościół Świętej Trójcy i św. Łukasza, wybudowany pod koniec XVIII w. Panoramę Wartosławia uzupełnia także neogotycki kościół poewangelicki, wzniesiony w XIX stuleciu. Czerwony szlak prowadzi nas z tej miejscowości dalej na zachód, przez nadwarciańskie wsie Lubowo i Karolewo. Druga z nich jest najdalej wysuniętym na zachód punktem całej rowerowej pętli. Nasza droga skręca tam na prawo, prowadząc następnie przez tereny leśne na południowy wschód.

Wyjeżdżamy z lasu w Pakowie, niewielkiej wsi położonej nad brzegiem Jeziora Pakowskiego. Rowerowy trakt wiedzie stąd na wschód, wciąż tą samą, przecinającą obecnie pola uprawne szosą nr 145. Mijamy osadę o nawie Pożarowo i docieramy do Biezdrowa, w którym warto zwrócić uwagę na okazały, późnobarokowy kościół św. Katarzyny i św. Mikołaja. Owa świątynia z wysoką wieżą została wzniesiona pod koniec XVIII w. w miejscu wcześniejszej budowli gotyckiej. Kolejną ciekawostką w Biezdrowie jest odrestaurowany pałacyk Kurantowskich. Został on wzniesiony w drugiej połowie XIX w. i łączy popularne wówczas style neorenesansowy oraz klasycystyczny. Obecnie rezydencja stanowi własność prywatną.

W Biezdrowie czerwony szlak rowerowy skręca na chwilę na południe, aby następnie wrócić po szerokim łuku, przez Ćmachowo i Marianowo do leżących około 5 km dalej Wronek.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments