pieszy czerwony

Czerwony Szlak Umocnień Przedmościa Bydgoskiego, Zielonczyn-Osówiec

Długość 8,5 km

Szlak powstał w 66 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Biegnie drogami gruntowymi i leśnymi ścieżkami gminy Sicienko wzdłuż linii umocnień Przedmościa Bydgoskiego (zdj.). Bunkry wybudowano latem 1939 roku. Miały na celu utrzymanie kontroli na głównych utwardzonych drogach prowadzących do Bydgoszczy.

Szlak zaczyna się przy stacji PKP w Zielonczynie (zdj.). Na starcie znajduje się, niestety dzisiaj wyblakła, tablica z mapą szlaku (zdj. z przed roku). Trochę ponad kilometr dalej w Kruszynie powstał historyczno- wojskowy skansen „Przedmoście Bydgoskie” (zdj. z przed roku, dzisiaj tablica jest zamazana bazgrołami). W skład skansenu wchodzi żelbetowy schron obserwacyjny (zdj.) oraz kilkadziesiąt metrów okopu ze stanowiskami strzeleckimi (zdj.).

Szlak pokrywa się częściowo z zielonym szlakiem rowerowym „Edukacji przyrodniczej”, na trasie którego ustawione są tablice informacyjne (zdj.) podnoszące i tak dużą wartość dydaktyczną wycieczki.

W Kruszynie warto zejść kilkaset metrów ze szlaku, żeby zobaczyć:

- zbudowany pod koniec XIX w. pałac, w którym obecnie mieści się szkoła podstawowa (zdj.),

- poewangelicki kościół zbudowany w 1909 r.

- należący do zespołu pałacowego, założony pod koniec XIX w. park o powierzchni 1,5 ha.

Za Kruszynem szlak biegnie głównie leśnymi ścieżkami wzdłuż linii bunkrów (zdj.). Nie zawsze znajdują się one przy drodze, ale pozycje wszystkich zaznaczone są na mapie topograficznej UMP-pcPL.

W Osówcu „oszczędne” oznakowanie na drzewach nie zgadza się z mapką umieszczoną na początku szlaku, a szlak najprawdopodobniej kończy się na skrzyżowaniu przy przystanku autobusowym.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments