pieszy czerwony

Czerwony szlak z Morskiego Oka (zachodnim brzegiem) na Rysy

Szlak wiodący górnymi partiami Doliny Rybiego Potoku, wyprowadzający na Rysy (2503 m n.p.m.).

W pierwszej części (przejście wzdłuż Morskiego Oka, 1395 m n.p.m.) szlak jest łatwy, jednak w przeważającej części (od odejścia nad Czarny Staw pod Rysami) o charakterze wysokogórskim, stromy, na ostatnim odcinku eksponowany, zabezpieczony łańcuchami. Obok Orlej Perci i szlaku na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem określany jako najtrudniejszy w Tatrach Polskich. Zimą jego pokonanie wymaga dużego doświadczenia oraz sprzętu asekuracyjnego i lawinowego. Istnieje możliwość zejścia na stronę słowacką do Doliny Mięguszowieckiej (rejon Popradzkiego Stawu), jednak należy pamiętać, że tylko w okresie letnim i jesiennym (16.06–31.10), gdy szlaki w Tatrach Słowackich są otwarte dla turystów.

Wycieczkę zaczynamy wygodną ścieżką okrążającą staw. Wędrując lasem, możemy podziwiać rosnące gdzieniegdzie limby. Miejscami, gdy wychodzimy z lasu, możemy podziwiać fragmenty panoramy otaczającej Morskie Oko. Dochodzimy pod próg Czarnego Stawu pod Rysami. Skręcamy w prawo za znakami czerwonymi i podchodzimy stromo pod górę. Szlak po ok. 20 minutach wyprowadza nas nad Czarny Staw pod Rysami (więcej w zakładce Stawy). Po prawej stronie widzimy najsłynniejszą taternicką ścianę: Kazalnicę Mięguszowiecką opadającą z Czarnego Mięguszowieckiego Szczytu. Szlak częściowo okrąża staw, następnie wznosi się stromo aż do wierzchołka Rysów, przy czym stopień trudności wzrasta wraz z wysokością. W górnych partiach, powyżej Buli pod Rysami, szlak wiedzie po płytach, eksponowanych odcinkach zabezpieczonych łańcuchami. Zimą podejście Rysą.

Wychodzimy na szczyt Rysów (więcej w zakładce Miejsca), który ma 3 wierzchołki. Najwyższy (2503 m n.p.m.) znajduje się po stronie słowackiej. Możliwość zejścia szlakiem na stronę słowacką do Popradzkiego Stawu.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments