pieszy czerwony

Czerwony szlak z Toporowej Cyhrli do schroniska nad Morskim Okiem

Przebieg: Toporowa Cyrhla – Psia Trawka – Polana Waksmundzka - Waksmundzka Rówień – Polana pod Wołoszynem – Wodogrzmoty Mickiewicza – Włosienica – Morskie Oko. Długi, ale łatwy szlak wiodący reglowymi partiami Tatr z Zakopanego nad Morskie Oko.

Wyruszamy z dzielnicy Zakopane - Toporowa Cyrhla. Szlak ma swój początek przy drodze jezdnej Zakopane – Morskie Oko, nazwanej Drogą Oswalda Balzera. Wędrujemy głównie lasem świerkowym. Warto wiedzieć, że tutejsze świerczyny pochodzą głównie z nasadzeń. Dochodzimy do skrzyżowania szlaków na Psiej Trawce (1183 m n.p.m.). Nazwa Psia Trawka pochodzi od rośliny o nazwie bliźniczka psia trawka, która niegdyś obficie tu występowała. Bliźniczka psia trawka rośnie głównie na ubogich glebach bielicowych i na obszarach, gdzie na skutek nadmiernego wypasu doszło do zubożenia podłoża (Tomasz Skrzydłowski, Przewodnik przyrodniczy po Tatrach Polskich).

Na kolejnym odcinku szlak przebiega obok torfowiska o nazwie Wielka Pańszczycka Młaka. Jest to tatrzańska osobliwość. Rejon ten można rozpoznać po występującej tu kosodrzewinie, gdzie indziej niespotykanej tak nisko. Skrajem Waksmundzkiej Polany dochodzimy do skrzyżowania szlaków na Waksmundzkiej Równi. Kolejny charakterystyczny punkt wycieczki to Polana pod Wołoszynem. Ciekawostką topograficzną jest to że podczas tej łatwej wycieczki przechodzimy z jednej walnej doliny – Suchej Wody Gąsienicowej – do drugiej – największej w Tatrach Doliny Białki.

Wychodzimy na asfalt. Dochodzimy do mostu na potoku Roztoka, który w tym miejscu utworzył imponujące kaskady zwane Wodogrzmotami Mickiewicza (więcej w zakładce Miejsca). Od momentu, w którym Rybi Potok wpada do potoku Biała Woda, wędrujemy już Doliną Rybiego Potoku – jedną z wielu dolin składowych walnej Doliny Białki. Na szlaku napotykamy cztery skróty przecinające szerokie zakręty drogi asfaltowej. Skrótami – po kamiennych schodach – podchodzimy dalej wśród świerkowego lasu. W okresach turystycznego szczytu droga do Morskiego Oka bywa bardzo zatłoczona, ponieważ jest to najpopularniejszy szlak w Tatrach Polskich. Są dni, gdy drogę do Morskiego Oka pokonuje ponad 10 tysięcy turystów. Drogą jeżdżą wozy konne z turystami, które zatrzymują się na Włosienicy (ok. 7 km od Palenicy Białczańskiej).

Po drodze można obserwować ewoluujące drzewostany regla dolnego. Niektóre drzewa są w fazie wzrostu, inne fragmenty lasu – w stanie rozpadu. Widać zmiany, jakie zachodzą w lasach m.in. na skutek działalności wiatru halnego i kornika drukarza. W rejonie Włosienicy można obserwować dobrze zachowany bór limbowy na zboczu Żabiego. Na drodze do  Morskie go Oka pojawiają się czasem  niedźwiedzie. Nieopodal szlaku można niekiedy także obserwować jeleniowate, które pasą się tuż przy drodze. Mijamy Żleb Żandarmerii, zimą bardzo zagrożony lawinami. Celem wędrówki jest Morskie Oko, znad którego roztacza się wspaniały widok (więcej w zakładce Miejsca). Nad Morskim Okiem warto obserwować charakterystyczne ptaki – orzechówki, które niestety zjadają resztki pozostawione przez turystów. Znad Morskiego Oka można kontynuować wycieczkę.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments