pieszy czerwony

Czerwony szlak ze Świnicy na Zawrat

OPIS TRASY:
Przełęcz Zawrat (2158,5 m.n.p.m.) łączy Dolinę Pięciu Stawów Polskich z Doliną Gąsienicową (podejście z obu stron za znakami niebieskimi). Trasa z Doliny Gąsienicowej mimo znacznego stopnia trudności w Zawratowym Żlebie, jest bardzo licznie uczęszczana przez nie do końca przygotowanych turystów, co generuje sporą liczbę wypadków, w tym wypadków śmiertelnych. Przełęcz ta jest ekstremalnie trudna do pokonania zimą.
Z przełęczy znakami czerwonymi udajemy się lekko w dół wygodnym chodnikiem w kierunku zachodnim, po czym szlak lekko się podnosi trawersując południową stroną grzbietu Świnicy (2301,2 m.n.p.m.). Mimo sporej ekspozycji (kt&ó;ra może powodować problemy dla mniej odpornych na takie widoki turystów), wąska ścieżka nie jest trudna technicznie, a łańcuchy i poręcze mają (przy dobrych warunkach pogodowych) raczej znaczenie psychologiczne. Do pokonania jest też około 20. metrowa skalna ściana, którą pokonujemy po drabince z klamer, można również trzymać się łańcuchów.
Po zdobyciu szczytu (skalista przestrzeń mierząca kilkanaście metrów kwadratowych) możemy obserwować dookólną panoramę na Zakopane z Gubałówką, Tatry Zachodnie, Tatry Wysokie oraz stronę słowacką. Podczas burz na szczycie dochodzi do częstych wyładowań atmosferycznych, dlatego nie należy tam przebywać podczas załamania pogody.
/p>
Przez Świnicę przechodzi granica Polsko – Słowacka.
unktacja GOT: grupa górska T01; Świnica - Przełęcz Zawrat /3pkt.; Przełęcz Zawrat - Świnica /4 pkt. 
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments