pieszy czerwony

Czerwony szlak Żeleźnica - Szafiary

26-kilometrowy szlak pieszy pozwala przejść z Żeleźnicy przez kilka malowniczych wiosek Kotliny Nowotarskiej aż do stacji PKP w Szaflarach. Pokonanie go powinno zająć około 5 i pół godziny. Wzdłuż traktu nie brakuje pięknych punktów widokowych i ciekawych, góralskich zabytków.

Żeleźnica to wspinający się na 912 m n.p.m. szczyt w południowo-wschodniej części Beskidu Żywieckiego. Na wzniesieniu tym znajdziemy otwarte hale, z których roztacza się szeroka panorama na łagodne wzgórza Beskidów, szeroką Kotlinę Nowotarską i wnoszące się po jej drugiej stronie, monumentalne pasmo Tatr. Czerwony szlak schodzi z Żeleźnicy do Pieniążkowic. W tej niewielkiej wiosce warto zwrócić uwagę na zabytkowy, biały kościółek z XIX w. oraz tradycyjne, góralskie domostwa i kapliczki.

Znajdujemy się na terenie gminy Czarny Dunajec. Z Pieniążkowic wychodzimy na otwarte pola uprawne i łąki, kierując się w kierunku południowo-wschodnim. Możemy obserwować jak na południu, za delikatnie falującymi, zielonymi pastwiskami wznoszą się ośnieżone Tatry. Po niedługim czasie docieramy do wsi Dział, liczącej sobie niecałych 500 mieszkańców. Nad panoramą miejscowości góruje powojenny kościółek parafialny, który swoim spadzistym dachem i drewnianym zwieńczeniem dzwonnicy nawiązuje do popularnego w tym rejonie stylu podhalańskiego. We wsi Dział można zobaczyć także nieco mniejszą, zabytkową świątynię, wzniesioną z cegły w stylu neogotyckim.

Podążając wciąż na wschód, przechodzimy przez wieś Krauszów nad rzeką Czarny Dunajec. Na wschodnich rogatkach owej wioski żegna nas ludowa, murowana kapliczka Trzeciego Upadku z drewnianą figurą Chrystusa. Następnie szlak wkracza do sąsiedniej miejscowości Ludźmierz, położonej na zachodnich przedmieściach Nowego Targu. Jest ona najstarszą wsią na Podhalu, założoną jeszcze w XIII w., gdy na krótki czas w tym miejscu osiedli cystersi. W Ludźmierzu znajduje się też najważniejsze sanktuarium w tej części Małopolski, odwiedzone podczas jednej z pielgrzymek do Polski przez Papieża Jana Pawła II. Miejscowy, biały kościółek Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny powstał w drugiej połowie XIX w. w eleganckim stylu neogotyckim.

W Ludźmierzu czerwony szlak zakręca na południe, aby doprowadzić nas do wioski Zaskale. Musimy przejść przed nią na drugi brzeg Białego Dunajca. Na wschodzie widzimy teraz przedmieścia Nowego Targu. Nieco bardziej na północ od tego miasta możemy oglądać wypukłe szczyty Gorców, a na wprost przed nami, na południu, bieleją Tatry. Po przejściu przez Zaskale, kierujemy się dalej na południowy wschód, do sąsiednich Szaflar. Czerwony szlak kończy się przy miejscowej stacji PKP.

Szaflary to wieś przy popularnej Zakopiance, leżąca na pograniczu Kotliny Nowotarskiej i Pogórza Bukowińskiego. Nie znajdzie się tu wielu turystów, jednak ze względu na wiele urokliwych zabytków, takich jak drewniane domy i góralskie kapliczki, a także fenomenalne krajobrazy, można się w niej bez wątpienia zakochać. Ciekawostkami w Szaflarach są pozostałości średniowiecznego zamku oraz zespołu dworskiego. Jeśli odwiedzając te strony mamy w plecaku kąpielówki, możemy na godzinkę lub dwie wskoczyć do miejscowego aquaparku.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments