pieszy czerwony

GSB odcinek: Komańcza - Wołosate

Jest to fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego im. Kazimierza Sosnowskiego przebiegający przez Bieszczady. Ma ponad 93 km długości. Przemierzając go, można wdrapać się na wiele z najciekawszych szczytów w Bieszczadach i zwiedzić zatopione w tych górach, tajemnicze osady. Po drodze można się zatrzymywać na licznych polach namiotowych, w schroniskach, a także w hotelach w paru leżących na szlaku, popularnych kurortach.

Rozpoczynamy naszą wyprawę w Komańczy, malowniczej wsi nad rzeką Osławicą (dopływ Osawy) i potokiem Barbarka, w powiecie sanockim. Jest ona popularną bazą wypadową na bieszczadzkie szlaki i działają w niej dwa schroniska turystyczne: prywatne oraz PTTK. Komańcza leży wśród malowniczych wzgórz, a jej najciekawszym obiektem jest XIX-wieczna, drewniana cerkiew, obecnie zrekonstruowana po fatalnym w skutkach pożarze z 2006 r. Miejscowość ta była jedyną wioską w polskich Bieszczadach, z której w czasie prowadzonej przez władze komunistyczne Akcji Wisła w latach 1947-50 nie wysiedlono Ukraińców. O niezwykłej historii Komańczy świadczy też fakt, że w latach 1918-1919 była ona stolicą niepodległej, samozwańczej Republiki Komańczańskiej.

Czerwony szlak prowadzi nas na południowy wschód, w kierunku rezerwatu Przełom Osławy. Na stromych brzegach rzeki można podziwiać tam jedne z najpiękniejszych zbiorowisk buczyny karpackiej. Po drodze mijamy malutką wieś Perłuki i docieramy do równie niewielkiego Duszatyna. Idąc dalej na wschód, zaczynamy powoli wdrapywać się na Chryszczatą (998 m n.p.m.) w pasmie Wysoki Dział. Na jej zachodnich zboczach napotykamy dwa piękne, niewielkie Jeziorka Duszatyńskie. Na zalesionym szczycie Chryszczatej wznosi się około stuletnia, betonowa wieża geodezyjna, przypominająca kształtem nieco egipski obelisk. W rejonie wzniesienia można napotkać także pozostałości umocnień budowanych przez różne armie w czasie obu wojen światowych.

Schodzimy z Chryszczatej na południe, do przełęczy Żebrak (812 m n.p.m.), a następnie wspinamy się na zalesione szczyty Jaworne (992 m n.p.m.) i Wołosań (1071 m n.p.m.) w paśmie Wysoki Dział. Znajdujemy się teraz w Ciśniańsko-Wetlińskim Parku Krajobrazowym. W niewielkiej odległości od wierzchołka Wołosania, na jego południowo-wschodnim zboczu wychodzimy na wspaniałą polanę widokową. Przechodzimy następnie grzbietem Wielkiego Działu na szczyty Sasów (1010 m n.p.m.), Berest (942 m n.p.m.), Osina (968 m n.p.m.) i Hon (820 m n.p.m.). Schodząc wschodnim zboczem ostatniego z nich, możemy przenocować w Bacówce pod Honem.

Szlak doprowadza nas następnie do Cisnej. Jest to popularny resort turystyczny, w którym poza dobrą bazą noclegową można znaleźć główną stację wąskotorowej Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, kursującej od maja do października. Trasa „ciuchci” biegnie wzdłuż granicy ze Słowacją, na wciąż czynnym odcinku pomiędzy Przysłupem, a Wolą Michową. Każdej zimy jest w tym rejonie organizowany Bieszczadzki Bieg Narciarski Szlakiem Kolejki Leśnej „Z Kijem do Niedźwiedzia”.

Trakt prowadzi nas z Cisnej na południe. Pokonując kolejno porośnięte buczyną karpacką szczyty Rożki (943 m n.p.m.), Małe Jasło (1097 m n.p.m.), Szczawnik (1098 m n.p.m.), Jasło (1153 m n.p.m.) i Okrąglik (1191 m n.p.m.), docieramy aż do granicy polsko-słowackiej. Czerwony szlak odbija tam na wschód, w kierunku szczytu Fereczata (1102 m n.p.m.). Schodzimy następnie jej wschodnimi zboczami do wsi Smerek, w której znajdują się stacja kolejowa i parę gospodarstw agroturystycznych.

Kierując się dalej na północ, podchodzimy na szczyt Smerek (1222 m n.p.m.), którego nagi wierzchołek jest doskonałym punktem widokowym do obserwacji pasma granicznego Bieszczad. Następnie czerwony szlak sprowadza nas do Przełęczy Mieczysława Orłowicza w masywie Połoniny Wetlińskiej, która jest ważnym węzłem okolicznych szlaków turystycznych. Przed nami wspinaczka na Roh, najwyższą kulminację owego masywu, sięgającą wysokością 1255 m n.p.m. Trawiasty grzbiet tego wzniesienia zapewnia wspaniałe widoki i jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Bieszczadach. Przechodzimy następnie na Hasiakową Skałę (1228 m n.p.m.), pod której szczytem działa Schronisko PTTK Chatka Puchatka.

Trakt schodzi następnie do wsi Brzegi Górne nad rzeką Dwernik, której mieszkańcy zostali wypędzeni po II wojny światowej. Miejscowość do dzisiejszego dnia pozostaje opuszczona. Kierując się dalej na wschód wchodzimy na teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego i rozpoczynamy wspinaczkę na Kruhły Wierch (1297 m n.p.m.), który jest jednym z czterech wierzchołków masywu Połonina Caryńska. Na jego szczycie znajdujemy kolejną szeroką, otwartą polanę ze wspaniałym widokiem na okolicę.

Czerwony szlak powadzi nas dalej w dół południowo-wschodnich zboczy Połoniny Caryńskiej, aż do popularnej miejscowości turystycznej Ustrzyki Górne. Dysponuje ona dobrą bazą noclegową i jest świetną bazą wypadową na najwyższe szczyty polskich Bieszczad, takich jak Tarnica (1346 m n.p.m.) czy Wielka Rawka (1304 m n.p.m.). Zimą w Ustrzykach Górnych funkcjonuje także ośrodek narciarski. Nasz trakt wspina się z tej miejscowości na położoną na wysokości 1275 m n.p.m. Przełęcz pod Tarnicą. Możemy tu na chwilę zboczyć z Głównego Szlaku Beskidzkiego, aby postawić nogę na wierzchołku najwyższego wzniesienia w polskich Bieszczadach.

Przełęcz pod Tarnicą jest ważnym węzłem okolicznych szlaków turystycznych. Trakt czerwony zbiega się tu na chwilę ze szlakiem oznakowanym na niebiesko, aby doprowadzić nas na piękną Przełęcz Goprowską. Tam odbija w prawo. Dochodzimy na południowe zbocza Kopy Bukowskiej (1320 m n.p.m.) i dalej na zakręcamy po łagodnym łuku na południe, aby wspiąć się kolejno na szczyty Halicz (1333 m n.p.m.) i Rozsypaniec (1280 m n.p.m.). Czerwony szlak schodzi dalej aż do granicy polsko-słowackiej, gdzie odnajdujemy pole namiotowe. Skręcamy tam później znów na zachód, aby dotrzeć do ostatniego punktu naszej wyprawy, czyli wsi Wołosate, położonej w dolinie Wołosatki. Jest ona najdalej wysuniętą na południe, zamieszkałą miejscowością w Polsce i możemy w niej odnaleźć kolejne pole namiotowe oraz ośrodek wypoczynkowy.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments