pieszy czerwony

GSB odcinek: Schr. Cyrla - Jaworzyna Krynicka

Odcinek Głównego Szlaku Beskidzkiego ze Schroniska Cyrla na Jaworzynę Krynicką ma prawie 20 km i przebiega przez pasmo Jaworzyny we wschodniej części Beskidu Sądeckiego. Przebycie go zajmuje turystom nieco ponad 5 godzin, jest więc doskonałą propozycją na jednodniową wycieczkę dla wytrawnych piechurów.

Prywatne schronisko Cyrla jest położone na wschód od Rytra, na wysokości 884 m n.p.m. Niewielki, drewniany budyneczek stoi na polanie na południowym zboczu szczytu Makowica (948 m n.p.m.). Z położonego nad Popradem Rytra dochodzi się tutaj czerwonym szlakiem w ciągu około półtorej godziny.

Główny Szlak Beskidzki im. Kazimierza Sosnowskiego wychodzi z polany pod Makowicą na wschód, po chwili wkraczając na tereny leśne. Co jakiś czas będziemy wychodzić jednak na kolejne, niewielkie, leśne polanki. Po około półtorej godziny dochodzimy na 1044-metrową Halę Pisaną. Jest to jeden ze szczytów pasma Jaworzyny Krynickiej. Na jego grzbiecie znajdujemy stopniowo zarastającą polanę, która jest jednym z ciekawszych punktów widokowych na naszym szlaku. Kierując się dalej na wschód, dochodzimy na szczyt Wierch pod Kamieniem (1084 m n.p.m.), w pobliżu którego znajduje się źródło potoku Łomniczanka.

Następnym przystankiem czerwonego traktu jest znajdujące się na wysokości 1064 m n.p.m. schronisko PTTK na Hali Łabowskiej. Tutejszy dom turystyczny z drewna i kamienia wzniesiono w latach powojennych. Hala Łabowska jest miejscem, w którym oprócz Głównego Szlaku Beskidzkiego spotykają się niebieski trakt do Łabowej i Piwnicznej Zdroju oraz żółty do Łomnicy Zdroju. Szlak czerwony zabiera nas dalej na południowy wschód, na zalesiony szczyt Runek (1080 m n.p.m.). Schodząc później jego południowymi zboczami, mamy przed sobą już ostatni odcinek szlaku, który prowadzi aż na Jaworzynę Krynicką.

Jaworzyna Krynicka wspina się na 1114 m n.p.m. i jest najwyższą kulminacją całego pasma Jaworzyny. Zimą na jej zboczach funkcjonuje popularny ośrodek narciarski. Latem warto natomiast na nią się wdrapać ze względu na niepowtarzalne panoramy pobliskich pasm górskich. Z Jaworzyny Krynickiej można zjechać później do Krynicy-Zdroju nowoczesną koleją gondolową.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments