pieszy czerwony

GSB odcinek: Wielki Rogacz - Rytro

Przejście fragmentem Głównego Szlaku Beskidzkiego z Wielkiego Rogacza do Rytra powinno zająć około 3 godzin. Trakt ten opada z Pasma Radziejowej do doliny Popradu, pokonując wysokość względną ponad 800 m. Warto go przebyć, aby móc podziwiać piękne, górskie panoramy, a także kilka ciekawych zabytków.

Wielki Rogacz to zalesiony szczyt o trzech wierzchołkach. Należy do Pasma Radziejowej i sięga wysokością 1182 m n.p.m. Sąsiaduje z Radziejową, od której oddziela go przełęcz Żłobki, a także z Małym Rogaczem, który znajduje się po drugiej stronie przełęczy Obrazek. Poza oznakowanym na czerwono Głównym Szlakiem Beskidzkim, pod szczyt Wielkiego Rogacza prowadzi także niebieski szlak turystyczny z odległego Tarnowa, który przecina w Beskidzie Sądeckim przełęcz Rozdziela i Gromadzką Przełęcz. Poza Rytrem, dobrymi bazami wypadowymi na to wzniesienie są Piwniczna-Zdrój i Szczawnica.

Czerwony szlak wychodzi z Wielkiego Rogacza na wschód, aby po niecałej godzinie doprowadzić nas na grzbiet Niemcowej (963 m n.p.m.). Jest to mało wybitny szczyt, na którym wkraczamy na rozległą i malowniczą polanę. Można na niej zobaczyć drewniane zabudowania tradycyjnej, góralskiej zagrody, a także tablicę pamiątkową po działającej w tym miejscu aż do lat 60-tych XX w. szkoły.

Trakt prowadzi z Niemcowej na północny wschód. Przez zielone, górskie hale docieramy na Kordowiec, który jest najdalej wysuniętym na wschód szczytem Pasma Radziejowej. Znajdujemy się teraz na wysokości 763 m n.p.m. Na stokach Kordowca można odnaleźć zabytkowy, drewniany budynek szkoły, który ponad 50 lat temu został przeniesiony w to miejsce z polany Niemcowa. Również na Kordowcu działalność placówki nie trwała długo. Ostatnie dzieci zakończyły naukę w tej niewielkiej, góralskiej szkółce w latach 70-tych XX w. Zejście z Kordowca do oddalonego o ponad 4 km Rytra zajmuje średnio około półtorej godziny.

Rytro to niewielka miejscowość turystyczna, położona w dolinie Popradu, na wysokości 338 m n.p.m. Kończymy wycieczkę w centrum miasteczka. Ma ono do zaoferowania wiele miejsc noclegowych w pensjonatach, schroniskach i prywatnych kwaterach turystycznych. Znajduje się tutaj też stacja kolejowa.

Najciekawszą atrakcją Rytra jest średniowieczny zamek, wznoszący się na zalesionym wzgórzu na prawym brzegu Popradu. Został zbudowany prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV w., a w dobie renesansu pełnił funkcję siedziby starostów sądeckich. Obecnie stanowi dobrze zachowaną ruinę z kamienną wieżą i fragmentami grubych murów obronnych. Z góry zamkowej roztacza się wspaniały widok na zamykające dolinę Popradu górskie szczyty, położone w dole Rytro oraz odjeżdżające z tamtejszej stacji kolejowej pociągi, które powoli suną wzdłuż krętych brzegów rzeki.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments