pieszy czerwony

GSB odcinek: Wołosate - Przełęcz Goprowska

Niespełna 14-kilometrowy fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego im. Kazimierza Sosnowskiego rozpoczyna się we wsi Wołosate i dociera po szerokim łuku do Przełęczy Goprowskiej. Po drodze trakt pozwala się wdrapać na jedne z najpiękniejszych szczytów południowo-wschodniej części Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Zamieszkała przez kilkadziesiąt osób wieś Wołosate w dolinie Wołosatki leży kilka kilometrów od granicy polsko-ukraińskiej, na wysokości około 720 m n.p.m. Jest ona najdalej wysuniętą na południe, zamieszkałą miejscowością w Polsce. Znajdujemy tu taką infrastrukturę turystyczną jak parking, pole namiotowe i ośrodek wypoczynkowy. Ciekawostką jest miejscowa hodowla niezwykle rzadkiego Konia Huculskiego. Osada leży w trawiastej niecce, z której rozpościera się malowniczy widok na pobliskie, bieszczadzkie wzgórza.

Czerwony szlak prowadzi nas z centrum osady na południowy wschód, wzdłuż koryta Wołosatki. Przechodzimy koło cmentarza i starej cerkwi. Następnie pokonujemy falujące łąki, a po pewnym czasie trakt łagodnie zakręca w lewo i wkracza na tereny leśne. Wdrapując się wzdłuż łagodnego wąwozu na wysokość ponad 800 m n.p.m., napotykamy idealną na chwilę odpoczynku wiatę turystyczną. Znajdujemy się teraz na południowym zboczu ponad tysiącmetrowego szczytu Menczył, który wznosi się tuż przy granicy z Ukrainą.

Główny Szlak Beskidzki prowadzi nas dalej pod górkę, a nasza droga zaczyna kreślić zygzaki wzdłuż coraz bardziej stromego stoku. Kolejnym wygodnym przystankiem na odpoczynek jest położona na wysokości 1107 m n.p.m. Przełęcz Bukowska i tamtejsza wiata turystyczna. Po zregenerowaniu sił wyruszamy na północ, aby wspiąć się na wierzchołek pobliskiego szczytu Rozsypaniec (1280 m n.p.m.). Jego nagi grzbiet wznosi się wysoko ponad linię drzew, dzięki czemu można z niego podziwiać niepowtarzalne widoki.

Idziemy zieloną połoniną dalej na północ. Szlak opada kilkadziesiąt metrów niżej, aby po chwili znów zacząć się wspinać na sąsiedni Halicz (1333 m n.p.m.). Jest on trzecim pod względem wysokości szczytem w polskiej części Bieszczad. Wspaniałe widoki z jego odkrytego wierzchołka, m.in. na górną część Doliny Sanu, ściągają w to miejsce latem tysiące turystów. Szlak GSB opada dalej z Halicza na północ, a następnie delikatnie zakręca w lewo, doprowadzając nas na południowe stoki Kopy Bukowskiej (1320 m n.p.m.). Idziemy dalej krawędzią stoku wciąż na zachód, docierając w końcu do Przełęczy Goprowskiej (1160 m n.p.m.), oddzielającej od siebie dwa monumentalne, zielone szczyty: Krzemień (1335 m n.p.m.) i o 20 m od niego niższą Tarniczkę. 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments