pieszy niebieski

Luboń Wielki z Naprawy

Niebieski szlak prowadzi z miejscowości Naprawa w Kotlinie Rabczańskiej na Luboń Wielki (1022 m n.p.m.) w Beskidzie Wyspowym. - Piękny, spokojny i łagodny szlak. Po drodze widokowa polana Surówki. Warto o każdej porze roku - rekomenduje Andrzej Pakuła.

Rozpoczynamy wyprawę na wschodnim przysiółku Naprawy, na parkingu przy drodze krajowej nr 7, popularnie zwanej „Zakopianką”. Idziemy na wschód, wspinając się leśną drogą wzdłuż rosnącego łagodnie grzbietu, prowadzącego aż na Luboń Wielki. Pierwszym ciekawym przystankiem będzie Luboń Mały, mało wybitny szczyt o wysokości 869 m n.p.m. Jest on zalesiony, ale w wyniku spustoszenia wywołanego parę lat temu na jego grzbiecie przez wiatrołomy, możemy na nim znaleźć rozwidlenie z dobrym widokiem na sąsiednie wzgórza Beskidu Makowskiego.

Idziemy zalesionym, górskim grzbietem dalej na wschód, docierając po pewnym czasie na rozległą Polanę Surówki. Znajduje się na niej kilka gospodarstw oraz szerokie pastwiska. Przy dobrej pogodzie widać stąd wyraźnie pasma Gorców oraz Tatr. Niebieski szlak przeprowadza nas północnym skrajem polany. Po jej minięciu wkraczamy znów do lasu. Po pewnym czasie zaczniemy bardziej strome podejście na grzbiet Lubonia Wielkiego. Na jego szczycie istnieje możliwość przenocowania w schronisku PTTK.    

Dodatkowe informacje:

Wieś Naprawa leży w dolinie Naprawki, około 8 km na północ od Rabki-Zdrój, na pograniczu Beskidu Makowskiego i Wyspowego. Dojeżdża się tu popularną „Zakopianką”. Na kochających góry turystów czekają w tej miejscowości pensjonaty i ośrodki wypoczynkowe.

Luboń Wielki jest jednym z większych, a przy tym najwybitniejszym szczytem w Beskidzie Wyspowym. Znakiem rozpoznawczym zalesionego wzgórza jest ustawiony na jego szczycie, wysoki maszt radiowo-telewizyjny. Niewielkie schronisko na Luboniu Wielkim działa od początku lat 30-stych XX w., a jego architektura nawiązuje do romantycznego stylu podhalańskiego. Jest tu także stacja meteorologiczna. Odwiedzając szczyt na krótszą chwilę, można odpocząć na przygotowanych dla turystów ławkach.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments