rowerowy czerwony

Mały Pierścień Rowerowy Murowana Goślina

Oznakowana na czerwono pętla rowerowa wokół Murowanej Gośliny prowadzi przez malownicze, wiejskie krajobrazy północnej części powiatu poznańskiego. Szlak przecina Puszczę Zielonkę i otaczające ją pola uprawne, prowadząc turystów do wielu ciekawych zabytków.

Murowana Goślina leży kilkanaście kilometrów na północ od Poznania. Średniozaawansowani rowerzyści, którzy chcą mieć cały dzień na zwiedzenie czerwonego szlaku, mogą przetransportować do niej swój rower pociągiem. W tym niewielkim miasteczku wato zobaczyć położoną nieopodal stacji PKP starówkę. Tutejszy rynek jest otoczony starymi, murowanymi kamieniczkami, a jego najważniejszym zabytkiem jest renesansowy kościół farny pw. św. Jakuba z XVII w. Ciekawymi obiektami w Murowanej Goślinie są także klasycystyczna świątynia poewangelicka z przełomu XVIII i XX w., a także czekający obecnie na remont pałac Winterfeldów w miejskim parku.

Z rynku w Murowanej Goślinie do startu „czerwonego” pierścienia rowerowego trzeba dojechać około 3 km na południe ulicą Poznańską. Wkraczamy w niego zaraz po skręcie w ulicę Chabrową. Szlak prowadzi głęboko w Puszczę Zielonkę, aby po kilku kilometrach dotrzeć do Kamińska. Jest to niewielka wieś wypoczynkowa, leżąca nad Jeziorem Kamińskim. Znajduje się tutaj kilka podmiejskich willi, domki letniskowe i hotel. W Kamińsku Mały Pierścień Rowerowy Murowana Goślina przecina się też z cysterskim szlakiem rowerowym i trasą dla cyklistów R-2 po Puszczy Zielonce. Czerwony szlak odbija później za pobliską wsią Pławno na północny wschód i prowadzi do Zielonki, gdzie spotyka się z traktem rowerowym R-3. Następnie wiedzie przez wieś Głęboczek i wyjeżdża z lasu w miejscowości Łopuchówko, przy której można chwilę odpocząć nad niewielkim Jeziorem Worowskim.

Za pobliskim Worowem czerwony trakt przecina kolejne obszary leśne i dojeżdża do Wojnowa. Jest to niewielka wieś, złożona głównie z kilku bloków i budynków gospodarskich. Warto w niej jednak zwrócić uwagę na wnoszący się nad brzegami Jeziora Wojnowskiego, otoczony parkiem pałac z XIX w., w którym działa obecnie hotel. Nieopodal, przy wjeździe na obrośniętą starymi lipami szosę do Murowanej Gośliny, można zobaczyć zabytkową kaplicę w kształcie rotundy. Jedziemy wąską asfaltówką prosto, do pobliskiej Długiej Gośliny, w której najciekawszym obiektem jest drewniany kościółek z pierwszej połowy XVII w. Uwagę przyjezdnych w tej niewielkiej wsi zwraca także XIX-wieczny dworek z neogotyckim krenelażem.

Czerwony szlak rowerowy prowadzi dalej na zachód, do śródleśnej osady Kąty, stworzonej w XVII w. dla miejscowych drwali. Mieści się w niej dziś kwatera myśliwska Nadleśnictwa Łopuchowo. Na polowania w to miejsce chętnie przyjeżdżają myśliwi z odległych stron Europy, m.in. Belgii i Holandii. W Kątach można podziwiać kilka zabytkowych budynków z przeszklonymi werandami, a o wyjątkowym charakterze tego miejsca przekonuje rowerzystów wielka tablica przy drodze z napisem „Punkt skupu dziczyzny”.

Za Kątami nasz trakt wiedzie do miejscowości Białęgi. Po minięciu szosy do Murowanej Gośliny jedziemy prosto drogą gruntową, po kilkuset metrach znów docierając do lasu. Po krótkim odcinku czerwony szlak znów dociera na spalone słońcem pola uprawne. Dojeżdżamy do niewielkiego Starczanowa. Nieopodal tej otoczonej lasami miejscowości znajduje się rezerwat, w którym na przełomie lutego i marca zakwitają niezwykle rzadko spotykane na nizinach śnieżyce wiosenne. W pobliskim lesie archeolodzy odkryli też średniowieczne grodzisko kasztelańskie z XIII w., którego kolejne tajemnice odsłaniają wciąż prowadzone tu wykopaliska archeologiczne.

W Starczanowie Mały Pierścień Rowerowy zakręca na południe, w kierunku Mściszewa i Murowanej Gośliny. Znów wjeżdżamy na drogę asfaltową. Nie ma tu dużego ruchu samochodowego, a za sprawą największego na całym czerwonym szlaku spadku wysokości, można się tu naprawdę nieźle rozpędzić. Trzeba być oczywiście na tyle ostrożnym, aby wyhamować przed rondem w Mściszewie. Niedaleko tej złożonej z podmiejskich willi osady przystań kajakowa na Warcie i parking dla turystów. Na niewielkim rondzie możemy pojechać w lewo, aby wrócić z rowerem na stację PKP w Murowanej Goślinie, albo skręcić w prawo, aby przed wieczorem dojechać prowadzącym nad Wartą, niebieskim szlakiem rowerowym przez Biedrusko na poznańskie Naramowice.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments