pieszy niebieski
Niebieski pieszy "Szlak Ikon - Dolina Sanu"
Przez Gminę Sanok przebiega „Szlak ikon - dolina Sanu” oznaczony biało-niebiesko, dogodny do wędrówek pieszych i rowerowych. Jego szczególną atrakcją są cerkwie: drewniana greckokatolicka w Dobrej z XlX w. obecnie kościół rzymskokatolicki, cerkiew drewniana greckokatolicka w Łodzinie z 1743 roku, aktualnie kościół rzymskokatolicki, cerkiew drewniana greckokatolicka w Hłomczy z 1859 r., cerkiew drewniana greckokatolicka w Tyrawie Solnej z 1830 r. (aktualnie kościół rzymskokatolicki). Przy okazji podróżowania tym szlakiem zobaczyć można zespoły dworsko - parkowe w Jurowcach, w Załużu, w Pisarowcach, czy w Markowcach.
Przebieg szlaku: Sanok - Międzybrodzie - Orli Kamień (518 m) - Liszna - Tyrawa Solna - Mrzygłód - Lodzina - Witryłów - Ulucz - Dobra - Kreców - Siemuszowa - Holuczków - Słonna (638 m) - Wujskie - Olchowce - Sanok
Szlak prowadzi z Sanockiego Muzeum Ikon, obok prawosławnej cerkwi katedralnej, następniesanockiego skansenu na Białej Górze i dalej, doliną Sanu do Międzybrodzia, gdzie na stromym brzegu stoi piękna, murowana cerkiew, obok której znajduje się grobowiec rodziny Kulczyckich w kształcie piramidy. Stąd szlak wspina się stokami Góry Krzyż (475 m n.p.m.) przebiegając obok ustawionego na grani drewnianego krzyża z napisem 1863. Dalej łączy się z pochodzącym z Białej Góry czerwonym szlakiem i biegnie wraz z nim na Orli Kamień (554 m n.p.m.), gdzie odchodzi łącznikowy szlak żółty do Sanoka - Olchowiec i dalej do dworca PKP i PKS. Następnie schodzi na początek wsi Liszna i za leśniczówką odłącza się od szlaku czerwonego, który podąża dalej granią Słonnych Gór. Szlak Ikon wchodzi na górę Moczarki (584 m n.p.m.) i skręca w kierunku wsi Tyrawa Solna. Tutaj 5 min. od szlaku rozciąga się pięknapolana widokowa. Szlak przechodzi następnie obok cerkwi w Tyrawie Solnej, po czym przezmost na Sanie wchodzi do dawnego miasteczka Mrzygłód, skąd podąża do cerkwi w Hłomczy.
Dalej zmierza do Łodziny, odbijając nieco w kierunku zachodnim, na widokowe wzgórze Przysłup. Po zejściu dochodzi do cerkwi w Łodzinie i dalej zmierza do Witryłowa, skąd przez wiszącą kładkę nad Sanem dochodzi do stóp wzgórza Dębnik, na którym znajduje się cerkiew ulucka. Później drogą zmierza do cerkwi w Dobrej, a dalej w górę wsi, gdzie skręcając nagle w prawo opuszcza wieś i lasem, stokami góry Ostry Dział podąża do Krecowa, przechodząc nieopodal miejsca po dawnej, krecowskiej cerkwi i starego cmentarzyska. Z Krecowa, drogą poprzez Piłęidzie do wsi Siemuszowa, gdzie od głównej drogi odchodzi boczna w górę wsi. Tu kilka minut od szlaku, w głąb wioski znajduje się cerkiew.
Z Siemuszowej drogą podążamy w kierunku Hołuczkowa, a następnie starym wiejskim traktemwspinamy się w górną część wsi, gdzie znajduje się cerkiew. Dalej kontynuujemy strome podejście i po chwili zagłębiamy się w las, którym dochodzimy na szczyt Słonnej. Dalej szlak schodzi na górny koniec wsi Wujskie, by powtórnie wspiąć się na małe pasemko Granickiej. Przechodzi opodal pięknej wychodni piaskowcowej i kieruje się w dół do Olchowiec, schodząc do cerkwi drogą obok cmentarza. Teraz pozostaje już tylko powrócić do centrum Sanokapieszo przez most na Sanie lub skorzystać z komunikacji miejskiej. Szlak można pokonywać pieszo, konno, rowerem górskim, szosowym oraz płynąc doliną Sanu.
Atrakcje:
- Sanok: Muzeum Ikon (na zamku), katedra, Muzeum Budownictwa Ludowego - Skansen
- Międzybrodzie: dawna cerkiew parafialna grecko-katolicka p.w. Trójcy Św. murowana, wybudowana pod koniec XIXw, grobowiec rodziny Kulczyckich w kształcie piramidy
- Tyrawa Solna: drewniana cerkiew p.w. Jana Chrzciciela, zbudowana w 1837 r. Obecnie użytkowana jako kościół rzymsko-katolicki.
- Hlomcza: cerkiew grecko-katolicka p.w. Soboru NMP, drewniana, wzniesiona w 1859 r., obecnie odbywają się tam nabożeństwa obrządku bizantyjsko-ukraińskiego. Łodzina: dawna cerkiew filialna grecko-katolicka pod wezwaniem Narodzenia NMP, wzniesiona w 1743 roku, obecnie kościół filialny rzymsko-katolicki, stary dąb (obok cerkwi).
- Dobra Szlachecka: dawna cerkiew parafialna grecko-katolicka p.w. św. Mikołaja, drewniana, zbudowana w 1879 r. obecnie kościół filialny rzymsko-katolicki p.w. Podwyższenia Krzyża; przed cerkwią stoi trójkondygnacyjna obronna brama - dzwonnica z XVII w. z kaplicą na piętrze oraz dzwonami z 1624 i 1625 r.
- Ulucz: najstarsza, drewniana cerkiew w Polsce p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego, zbudowana w 1510 r. (wchodziła w skład zespołu klasztornego bazylianów), obecnie filia MBL w Sanoku. Położona na szczycie stromego, owianego legendami wzgórza "Dębnik", na północnym krańcu wsi.
- Siemuszowa: drewniana, filialna cerkiew grecko-katolicka p.w. Przemienienia Pańskiego, zbudowana w 1841 r. Obecnie użytkowana jako kościół rzymsko-katolicki.
- Sanok - Olchowice: dawna cerkiew parafialna p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego, drewniana, wzniesiona w 1844 r. Obecnie użytkowana przez kościół rzymsko-katolicki.
- Park Krajobrazowy Gór Słonnych: powołany w 1992r. w celu ochrony walorów przyrodniczych i kulturowch.
- Dolina Sanu: wijąc się wzdłóż szlaku idealnie nadaje się na przygodę kajakiem, orzeźwiającą kąpiel czy do wieczornego łowienia ryb.