pieszy niebieski

Niebieski szlak, Brzeźnica - Łopuszna

Szlak z Brzeźnicy do Łopusznej ma 98 km i należy do kilku najdłuższych szlaków w całych polskich górach. Można go zwiedzać w odcinkach, rozkładając je na poszczególne wyjazdy urlopowe. Niebieski trakt biegnie przez Pogórze Wielickie, Beskid Makowski, Beskid Wyspowy oraz Gorce. Podążając nim można odwiedzić wiele ciekawych zabytków, m.in. drogę pasyjną w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Rozpoczynamy naszą wycieczkę w Brzeźnicy, która jest urokliwą, nadwiślańską wsią w powiecie wadowickim. Leży ona u stóp Pogórza Wileckiego, około 20 km na zachód od Krakowa, z którego można do niej dotrzeć drogą wojewódzką nr 44. Wartym zobaczenia obiektem w Brzeźnicy jest pałacyk Czartoryskich z XVIII w., przebudowany w XIX stuleciu w stylu neogotyckim.

Niebieski szlak prowadzi nas z Brzeźnicy na południe, do położonej wśród łagodnych, wieleckich wzniesień Marcyporęby. Najcenniejszym zabytkiem w tej starej wsi jest drewniany kościół św. Marcina z drugiej połowy XVII w. Przy świątyni wznosi się klasycystyczna dzwonnica z XIX stulecia. W Marcyporębie nie brakuje też tradycyjnych, wiejskich kapliczek i przydrożnych figur świętych. Na pierwszą z kaplic natykamy się już na drodze wjazdowej do tej miejscowości od strony Brzeźnicy. Innego rodzaju ciekawostką w północnej części Marcyporęby są odkryte przez archeologów pozostałości rycerskiej warowni z okresu dynastii Piastów.

Kierujemy się dalej na południowy wschód. Niebieski szlak mija kilka łąk i pół uprawnych, a następnie zaczyna się wspinać na zalesione zbocza. Prowadzi nas kolejno na Trawną Górę (421 m n.p.m.), Górę Niedźwiedzią (430 m n.p.m.) i Draboż ( 435 m n.p.m.). Ze szczytu tej ostatniej schodzimy w kierunku południowo-wschodnim, do położonej około 100 m niżej wsi Przytkowice. Jest to typowa, małopolska „ulicówka”, która słynie w okolicy przede wszystkim z działającej w niej dyskoteki. W Przytkowicach znajduje się także stacja kolejowa, z której w krótkim czasie można dotrzeć do Krakowa.

Idziemy dalej na południe, do wsi Zebrzydowice, w której warto zwrócić uwagę na renesansowy kościół św. Michała Archanioła z przełomu XVI i XVII w., a także pochodzący z tego samego okresu, wspaniały klasztor bonifratrów. Niebieski szlak prowadzi nas następnie do leżącej nieopodal, słynnej w całej Polsce Kalwarii Zebrzydowskiej. Tutejsze sanktuarium pasyjno-maryjne jest odwiedzane co roku przez tysiące turystów i zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Na kompleks składa się późnobarokowa bazylika, XVII-wieczny klasztor ojców bernardynów i zespół barokowych oraz manierystycznych kościołów i kaplic, które pełnią role kolejnych stacji drogi krzyżowej w tzw. parku pielgrzymkowym.

Z Kalwarii Zebrzydowskiej wyruszamy na wschód, do magicznej Lanckorony. O wsi tej zwykło się mówić, że czas się w niej zatrzymał, a to za sprawą dziesiątek oryginalnych, drewnianych chat z XIX stulecia, które ciągną się wzdłuż jej rynku i wąskich, brukowanych uliczkach. Z Lanckorony niebieski szlak prowadzi nas do położonej na wysokości 440 m n.p.m. Przełęczy Sanguszki. Następnie przechodzimy do wsi Bieńkówka, w której warto zobaczyć drewniany kościółek Św. Trójcy z końca XVIII w. Za tą miejscowością zaczynamy natomiast się wspinać na Koskową Górę, 874-metrowy szczyt w Beskidzie Makowskim.

Z Koskowej Góry przechodzimy na Groń (809 m n.p.m.) w masywie Stołowej Góry, za którym nasz szlak opada do Jordanowa. To niewielkie miasto leży nad rzeką Skawą w Kotlinie Rabczańskiej. Możemy w nim odnaleźć takie ciekawe obiekty jak dwór szlachecki z XVIII w. czy neogotycki kościół parafialny i wzniesiony w tym samym stylu ratusz z początku XX w. Kierujemy się dalej na wschód. Przechodzimy przez wieś Naprawa i zaczynamy wspinaczkę na Luboń Wielki (1022 m n.p.m.), który jest najwybitniejszym szczytem w Beskidzie Wyspowym. Na jego wierzchołku działa wybudowane jeszcze przed wojną, drewniane schronisko PTTK. Wybitność szczytu sięgająca około 500 m gwarantuje odwiedzającym go turystom zapierający dech w piersiach widok na okoliczne pasma górskie.

Schodzimy dalej południowymi zboczami Lubonia Wielkiego znów do Kotliny Rabczańskiej i jej najważniejszej miejscowości, czyli Rabki-Zdrój. Jest ona popularnym uzdrowiskiem z szeroką bazą noclegową. I tu możemy odnaleźć kilka ciekawych zabytków, takich jak drewniany kościół z XVII w. (obecnie muzeum) czy XIX-wieczną kaplicę św. Floriana. Wychodząc z Rabki-Zdrój na południe, wkrótce zaczniemy się wspinać na zbocza Gorców. Niebieski szlak prowadzi nas aż na szczyt Turbacza, najwyższego wzniesienia tego pasma, który sięga wysokością 1310 m n.p.m. Działa na nim spore schronisko PTTK, a także Muzeum Kultury i Turystyki Górskiej. Wierzchołek Turbacza wznosi się tuż przy granicy Gorczańskiego Parku Narodowego.

Ostatni odcinek niebieskiego szlaku opada południowymi zboczami Gorców do Łopusznej. Jest to niewielka miejscowość nad Dunajcem, położona mniej więcej w połowie drogi między Nowym Targiem a Jeziorem Czorsztyńskim. Jej najciekawszymi zabytkami są wzniesiony w XV w., gotycki kościół drewniany Św. Trójcy i Św. Antoniego Opata oraz malowniczy dworek Tetmajerów z końca XVIII w.   

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments