pieszy niebieski

Niebieski szlak Dziewicza Góra - Sława Wielkopolska

Oznakowany na niebiesko, leśny szlak z Dziewiczej Góry do Sławy Wielkopolskiej przecina cały Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka i świetnie nadaje się zarówno na pieszą, jak i rowerową wycieczkę. Trakt ma ponad 37 km i przejechanie go może zająć nawet cały dzień. Aby po udanej wyprawie wygodnie wrócić do Poznania, można wieczorem wsadzić rower do pociągu na stacji w Sławie Wielkopolskiej. Dla piechurów dobrym „półmetkiem”, pozwalającym podzielić niebieski szlak na dwa odcinki, może być stacja kolejowa w Owińskach.

Dziewicza Góra to najwyższe wzgórze w całej Puszczy Zielonce. Wznosi się na 144 m n.p.m., a jej wysokość względna wynosi aż 90 m. Góra jest w całości zalesiona, jednak w sezonie letnim turyści mogą się tu wspiąć na ponad 30-metrową wieżę widokową i ponad koronami drzew obserwować wspaniałą panoramę okolicznych gmin. Przy dobrej pogodzie widać stąd m.in. poznańskie blokowiska, wieżowce w centrum miasta i Stadion Miejski, a także m.in. kopułę pocysterskiego kościoła w Owińskach. Wieża została zbudowana jako punkt obserwacyjny dla strażaków po serii fatalnych pożarów w Puszczy Zielonce w 1992 r. Taras dla turystów znajduje się piętro pod ich stanowiskiem. Po nacieszeniu się wspaniałym widokiem, można wypić kawę w umiejscowionej u stóp wieży, małej kafejce.

Dziewicza Góra jest ważnym węzłem szlaków turystycznych, którymi można się na nią wspiąć m.in. od strony Czerwonaka czy Kicina. Przez jej szczyt przebiega też co roku najbardziej emocjonujący odcinek wielkopolskiej części wyścigu rowerowego Powerade Gamin MTB Marathon.

Niebieski szlak turystyczny schodzi wschodnim stokiem szczytu, a następnie zakręca leśnymi drogami na zachód i dalej na północ. Po przebyciu nieco ponad 2 km opuszcza się las i przechodzi na drugą stronę torów kolejowych. Trakt prowadzi wśród pól na północ, do Annowa, a następnie do Owińsk. W tej miejscowości niebieski szlak krzyżuje się z trasą rowerową R-1 oraz cysterskim szlakiem rowerowym. Po dotarciu do ulicy Kolejowej w Owińskach, można skręcić w lewo, aby dojść na stację kolejową i wrócić pociągiem do Poznania, albo skręcić w prawo i kontynuować podróż niebieskim traktem, który po kilkuset metrach skręci znowu w las.

Po następnych kilku kilometrach niebieski szlak dociera do składającej się raptem z dwóch budynków, śródleśnej osady Ludwikowo. Kolejnym przystankiem jest natomiast wieś Tuczno, położona pomiędzy Jeziorami Tuczno i Stęszewskim. Oba zbiorniki są w całości otoczone lasami i w upalny dzień pełnią rolę położonej przy samym szlaku rowerowym klimtyzacji. Ze względu na swój wyjątkowy urok i potencjał rekreacyjny, położone w południowo-wschodniej części Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka Tuczno jest popularną miejscowością letniskową. Nasz trakt krzyżuje się w nim kolejno ze szlakiem rowerowym R-2 i zielonym szlakiem pieszym z Białężyna do Łukowa.

Idziemy przez las dalej na północ, do zatopionej w puszczy Zielonki, gdzie dochodzimy do krzyżówki z oznakowaną na czarno trasą rowerową R-3 i „czerwonym” Małym Pierścieniem Rowerowym Murowana Goślina. W pobliskim Głęboczku przecinamy natomiast trakt rowerowy R-3. Następnie docieramy przez Dzwonowo i Sławicę do otoczonej łąkami i lasami, niewielkiej Sławy Wielkopolskiej, w której znajduje się stacja kolejowa.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments