pieszy niebieski

Niebieski szlak Hucisko - Łamana Skała

Prawie 11-kilometrowy, niebieski szlak pieszy prowadzi z Huciska przez grzbiet Pasma Pewelskiego do Ślemienia, a następnie przez Kocoń na Łamaną Skałę (929 m n.p.m.), zwaną także Madohorą. Poza czystym powietrzem i wspaniałymi widokami, trakt pozwala cieszyć się urodą góralskich wiosek i ich ciekawych zabytków.

Hucisko to niewielka wieś, licząca nieco ponad 300 mieszkańców. Jego nazwa pochodzi od działającej w nim od XV w. huty żelaza, do której w XVII dołączyła także wytwórnia szkła. Zaglądając do Huciska, warto zwrócić uwagę na zabytkowy, murowany kościółek p.w. Niepokalanego Serca NMP, którego wieża jest zwieńczona baniastym hełmem. W miejscowości znajduje się stacja PKP obsługująca linię kolejową z Żywca do Suchej Beskidzkiej. Leżąca na wysokości 560 m n.p.m. Przełęcz Hucisko to najwyżej położony odcinek całej linii, uważanej przez turystów za jedną z najpiękniejszych w Polsce. Pierwsze pociągi dotarły do Huciska już w latach 80-tych XX w., wraz z budową Galicyjskiej Kolei Transwersalnej. Przebiegała ona równoleżnikowo wzdłuż całej, należącej wówczas do Austro-Węgier Galicji: od leżącej w Czechach Czadcy, przez Żywiec i Nowy Sącz, aż do Stanisławowa (dzisiejszy Iwano-Frankiwsk na Ukrainie).

Niebieski szlak na Łamaną Skałę wspina się z Przełęczy Hucisko najpierw na grzbiet Pasma Pewelskiego, leżącego w Beskidzie Makowskim, w bliskim sąsiedztwie Beskidu Małego i Żywieckiego. Schodzi następnie jego północnymi zboczami do niewielkiej miejscowości turystycznej Ślemień, w której można znaleźć m.in. młodzieżowe schronisko turystyczne. W leżącym nad potokiem Łękawka Ślemieniu warto zwrócić uwagę na kilka ciekawych zabytków, m.in. XIX-wieczny kościół p.w. św. Jana Chrzciciela oraz kilka tradycyjnych dla tego rejonu Polski, wiejskich kapliczek i przydrożnych figur świętych.

Nasz trakt wychodzi ze Ślemienia drogą asfaltową na wschód, do pobliskiej wioski Kocoń. Tam zakręca na północ, przechodzi na drugą stronę drogi wojewódzkiej nr 946 z Żywca do Suchej Beskidzkiej i wkracza na zalesione stoki, prowadzące na Łamaną Skałę (Madohorę). Jest ona drugim co do wielkości wzgórzem w Beskidzie Małym, sięgającym wysokością 929 m n.p.m. Ścieżka na szczyt prowadzi przez bukowy las, który w wyższych partiach wzniesienia zostaje wyparty przez świerki. Na szczycie Łamanej Skały ustanowiono rezerwat przyrody, który chroni cenne gatunki mchów, zagrożonych obecnie w Polsce wyginięciem.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments