pieszy niebieski
Niebieski szlak Kacwin - Trybsz
Niebieski szlak z Kacwina do Trybsza ma ponad 21 km i pozwala zwiedzić wiele urokliwych zakątków Pogórza Spiskiego. Po drodze trakt wspina się na Kunią Górę i Pieskowy Wierch. Zakreśla przy tym szeroki łuk w kierunku południowym, doprowadzając nas aż do granicy ze Słowacją.
Rozpoczynamy naszą wycieczkę we wsi Kacwin, która leży w dolinie potoku Kacwinka. Została ona ulokowana na prawie niemieckim w XIV w. i jest jedną z najstarszych miejscowości historycznego Spisza. Najcenniejszym zabytkiem Kacwina jest gotycki, tynkowany kościół Wszystkich Świętych z XV w., który w kolejnych stuleciach został przyozdobiony baniastymi wieżami. W miejscowości tej warto również zwrócić uwagę na zabytkowy młyn, dawne spichrze i góralskie kapliczki. Atrakcją innego rodzaju są tu wodospady na Kacwince. Zimą w Kacwinie działa wyciąg narciarski.
Niebieski szlak wychodzi z Kacwina w kierunku zachodnim. Mijamy na początku łąki i pola uprawne, z których możemy w oddali dojrzeć monumentalne szczyty Tatr. Następnie nasz trakt wkracza na zalesione pagórki, wśród których po pewnym czasie zakręca na południowy zachód. Wdrapujemy się na Kunią Górę (765 m n.p.m.), a następnie docieramy do rezerwatu Niebieska Dolina, który chroni cenny przyrodniczo skupiska buczyny karpackiej.
Po przecięciu rezerwatu, nasz szlak dociera aż do granicy polsko-słowackiej. Po lewej stronie mijamy szczyt Malonówka (950 m n.p.m.) Przy granicy trakt zakręca na północ i prowadzi na Pieskowy Wierch (980 m n.p.m.). Schodzimy następnie zachodnimi zboczami tego szczytu w kierunku Łapszanki w gminie Łapsze Niżne. Leży ona na górskich stokach przy granicy ze Słowacją, na wysokości ponad 750 m n.p.m. Teren wsi jest odsłonięty, dzięki czemu możemy z niej znów podziwiać piękną panoramę Tatr. W Łapszance można na chwilę zboczyć ze szlaku i przejść się na spacer główną ulicą na północ miejscowości, aby zobaczyć zabytkowy, biały kościółek i kapliczkę.
Niebieski szlak przechodzi przez południowe obrzeża Łapszanki i prowadzi dalej na północny zachód. Po lewej stronie miniemy wkrótce górską miejscowość Rzepiska, a następnie przejdziemy pod zachodnimi zboczami szczytu Pawlików Wierch (1016 m n.p.m.) Przed nami już ostatni odcinek szlaku, którym docieramy do pięknie usytuowanej, spiskiej wsi Trybsz. Warto w niej zwiedzić bezcenny, drewniany kościółek św. Elżbiety Węgierskiej z końca XVI w. W jego bliskim sąsiedztwie wznosi się też nowszy, murowany kościół parafialny z początku XX stulecia.