pielgrzymkowy Św. Jakuba

Niebieski szlak pielgrzymkowy "Droga świętego Jakuba - Via Regia (Śląsk Opolski)" z Balcarzowic do Mułajowic

Droga świętego Jakuba - Via Regia w województwie Opolskim rozpoczyna się w Balcarzowicach, a kończy w Małujowicach i biegnie przez: Zimną Wódkę, Górę Świętej Anny, Ligotę Dolną, Siedlec, Kamień Śląski, Kosorowice, Opole, Czarnowąsy, Dobrzeń Mały, Dobrzeń Wielki, Chróścice, Mikolin, Skorogoszcz, Brzeg.

Szlak oznaczony jest żółtą muszlą św. Jakuba i jest to jedna z tras szlaku pielgrzymkowego prowadzącego w stronę katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii. Warto podkreślić, że nie ma jednej trasy pielgrzymki, a uczestnicy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu szlaków Św. Jakuba.

Góra Świętej Anny to jedna z najstarszych miejscowości na Śląsku. Góra o tej samej nazwie to najwyższe wzniesienie Masywu Chełmskiego (400 m n. p. m.). Wieś znana jest jako miejsce pielgrzymkowe na Górnym Śląsku. Znajduje się tam Sanktuarium św. Anny na Górze św. Anny.

Następnie kierujemy się na północ, gdzie przechodzimy przez wiadukt nad autostradą A4. Po kilkudziesięciu metrach skręcamy w lewo wchodząc na asfaltową drogę. Idąc tą drogą mijamy wiatrak z XIX wieku oraz radiową stację przekaźnikową. Po dojściu do lasu idziemy pewien czas szlakiem zielonym mijając rezerwaty przyrody „Biesiec” oraz „Ligota Dolna”.  Dochodzimy do wsi Ligota Dolna przez którą przechodzimy i wędrujemy dalej do Siedlec, przechodząc wcześniej przez dr wojewódzką 409. Na północy wsi będąc na skrzyżowaniu skręcamy w lewo, gdzie zaczyna się droga szutrowa. Po krótkiej wędrówce widzimy lotnisko w Kamieniu Śląskim.  Będąc w Kamieniu przechodzimy obok kościoła pod wezwaniem św. Jacka Odrowąża i idziemy w kierunku Kosorowic. Idąc przez las dochodzimy do Opola (dzielnica Malina). Przechodzimy przez Opole od południa w kierunku północnym. Na północnym skraju Opola wchodzimy do wsi Czarnowąsy. Z tej miejscowości Via Regia prowadzi nas do Borek i dalej do Dobrzenia Wielkiego. Tam możemy zwiedzić trzy zabytkowe kościoły, które w przeszłości przyciągały wielu pielgrzymów. Z kościoła św. Rocha kierujemy się w stronę ul. Mickiewicza i nią dochodzimy do Chróścic. Stamtąd idziemy do Mikolina, gdzie przekraczamy Odrę. Idąc dalej na południe dochodzimy do Skorogoszczy gdzie warto przed wyruszenie w dalszą trasę obejrzeć kościół św. Jakuba. Po przekroczeniu Nysy Kłodzkiej wędrujemy na północny zachód w kierunku Brzegu. Tam szlak prowadzi m. in. Przez brzeski Rynek i dalej kieruje się do Małujowic. Tam kończy się Droga Świętego Jakuba w województwie opolskim. Ciąg dalszy drogi stanowi odcinek dolnośląski.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments