pieszy niebieski

Niebieski szlak pieszy Gachów Groń (Gachowizna) - Hucisko PKP

.2-kilometrowym, niebieskim szlakiem pieszym można zejść z ponad 750-metrowej Gachowizny do leżącej około 200 m niżej wioski Hucisko. Znajduje się tam stacja PKP na linii kolejowej z Żywca do Suchej Beskidzkiej, która jest uważana za jedną z najpiękniejszych dróg żelaznych w całej Polsce.

Gachów Groń, zwany też Gachowizną, to szczyt w środkowej części Pasma Pewelsko-Ślemieńskiego, w Beskidzie Makowskim. Wznosi się on na wysokość 758 m n.p.m. i jest ważnym wzęzłem szlaków turystycznych. Przebiegają przez niego między innymi oznakowana na żółto pętla rowerowa Lachowice - Kurów - Hucisko – Lachowice i Żółty szlak pieszy Pasmem Pewelskim do Jeleśnej. Trawiaste stoki Gachowizny nie należą do szczególnie stromych, jednak tutejsze otwarte przestrzenie i stosunkowo duża wysokość względna szczytu względem Przełęczy Hucisko pozwalają cieszyć się niepowtarzalnymi widokami. 

Schodzimy z Gachowizny przez rozległe łąki, z których wyrastają tu i ówdzie niewielkie, leśne zagajniki. W dolnych partiach stoku pojawiają się też liczne, wiejskie zabudowania i niewielkie pola uprawne. Niebieski szlak pieszy prowadzi nas cały czas prosto, na południowy wschód. Schodząc do przełęczy, możemy zajrzeć do urokliwego Huciska. Jest to niewielka miejscowość, leżąca na wysokości 560 m n.p.m. Zaglądając do Huciska, warto zwrócić uwagę na zabytkowy, murowany kościółek p.w. Niepokalanego Serca NMP, którego wieża jest zwieńczona baniastym hełmem. Jego nazwa pochodzi od działającej w nim od XV w. huty żelaza, do której w XVII dołączyła także wytwórnia szkła.

Niebieski szlak z Gachowizny do Huciska kończy się przy stacji PKP obsługującej linię kolejową z Żywca do Suchej Beskidzkiej. Stara trasa kolei żelaznej powstała w Przełęczy Hucisko już w latach 80-tych XX w., jako fragment Galicyjskiej Kolei Transwersalnej. Przebiegała ona równoleżnikowo wzdłuż całej, austrowęgierskiej Galicji: od leżącej w Czechach Czadcy, przez Żywiec i Nowy Sącz, aż do Stanisławowa (dzisiejszy Iwano-Frankiwsk na Ukrainie). I chociaż inwestycja powstała głównie na potrzeby habsburskiej armii, w owym czasie coraz bardziej bojącej się perspektywy wojny z Rosją, przyczyniła się też do pobudzenia tradycyjnie słabego w Galicji rozwoju gospodarczego. Hucisko jest najwyżej położonym punktem wzdłuż całej linii kolejowej z Żywca do Suchej Beskidzkiej. Biegnie ona głównie przez las i ma wśród turystów opinię jednej z najpiękniejszych w całej Polsce. 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments