pieszy niebieski

Niebieski szlak pieszy Kosarzyska - Przełęcz Szopka

2,5-kilometrowy szlak niebieski prowadzi z Kosarzysk w zachodniej części Piwnicznej-Zdrój do pięknej przełęczy Szopka, która jest kluczowym węzłem turystycznych ścieżek w Pieninach.

Przebieg:

Rozpoczynamy wyprawę na górskim osiedlu Kostrzyska nad rzeką Czercz w zachodniej części Piwnicznej-Zdrój. Szlak prowadzi najpierw na północ, w górę stoku. Idziemy skrajem lasu, mijając po drodze kilka willi i domków letniskowych. Na końcu ulicy trakt wkracza w las, zakręcając na tym odcinku w lewo. Po niedługim czasie wychodzimy na piękną, widokową polanę, z której oglądając się za siebie możemy dostrzec panoramę doliny rzeki Czercz oraz odległe centrum Piwnicznej-Zdrój i przełom Popradu.

Wiodący wśród pastwisk szlak zakręca po łagodnym łuku na północ. Następnie wkraczamy w jeszcze jeden krótki, leśny odcinek, za którym wychodzimy na trawiastą przełęcz Szopka. Leży ona na wysokości 779 m n.p.m. i oddziela od siebie szczyt Trzy Korony (982 m n.p.m.) od Czoła (815 m n.p.m.) Znajdujemy tu kilka ławek oraz tablicę informacyjną o miejscowych szlakach turystycznych. Polana na przełęczy jest świetnym punktem widokowym, z którego można obserwować Tatry i Pogórze Spiskie, a z jej wschodniej części także pasmo Gorców.

Dodatkowe informacje:

Kosarzyska to osiedle należące administracyjnie do Piwnicznej-Zdrój. Z centrum tego uzdrowiska dojeżdża się do nich ulicą Szczawnicką. Kostrzyska leżą na górskiej polanie, w dolinie rzeki Czercz, która w centrum Piwnicznej wpada do Popradu. Można tu znaleźć kilka domków letniskowych i ośrodków wczasowych. Leżąca u stóp Eliaszówki (1023 m n.p.m.) osada odegrała ważną rolę w czasie II dojny światowej. Właśnie tędy przebiegał ważny szlak kurierów ruchu oporu, przenoszących wieści przez granicę okupowanej Polski. Pamiątką po ich działalności jest dziś umiejscowiony w górnej części Kostrzysk, pomnikowy głaz. Obecnie osiedle jest dobrą bazą wypadową zarówno na górskie szlaki w Pieninach, jak i w Beskidzie Sądeckim.  

Przełęcz Szopka jest ważnym węzłem szlaków turystycznych w Pieninach. Można z niej przejść m.in. na Trzy Korony i Sokolicę, a także do Krościenka, Sromowców Niżnych i Szczawnicy. Rośnie tu wiele cennych przyrodniczo i rzadkich gatunków roślin. Umiejscowiona na przełęczy, niewielka polana widokowa stopniowo zarasta lasem. O jej pielęgnację dbają jednak pracownicy Pienińskiego Parku Narodowego.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments