pieszy niebieski

Niebieski szlak pieszy: Leśniczówka Lipnik - Przełęcz Cisowa

Szlak przecina zachodnią część Beskidu Małego, i po przejściu przez dolinę Soły prowadzi również przez fragment Beskidu Andrychowskiego. Na jego przebycie należy przeznaczyć około 7 godzin z Przełęczy Cisowej do Lipnika i ok. 7,5 godziny na drogę powrotną. W pobliżu Przełęczy Cisowej, na stokach Wielkiej Grapy utworzono rezerwat „Szeroka”, chroniący pozostałość naturalnej puszczy karpackiej.

Trasa szlaku wiedzie przez najwyższy szczyt Beskidu Małego – wznoszący się 933 m nad poziomem morza Czupel i najpopularniejszą w tym paśmie Magurkę Wilkowicką, na której można przenocować w schronisku PTTK. Rejon Magurki i Czupla to przede wszystkim doskonałe doskonałe miejsca widokowe – roztacza się stąd panorama na całą zachodnią część Beskidu Małego, a także na położone po drugiej stronie Kotliny Żywieckiej szczyty Beskidu Śląskiego. Przy dobrej pogodzie z Czupla obserwować można nawet Tatry. Dawniej istniało na jego szczycie schronisko noszące nazwę właśnie „Widok na Tatry”, które niestety spłonęło w 1996 roku. Ze szczytu Czupla widoczny jest także doskonale wybudowany na górze Żar górny zbiornik elektrowni szczytowo – pompowej Porąbka – Żar, pierwszego tego typu obiektu w Polsce.

Nie mniej ciekawe widoki czekają na szczycie Magurki Wilkowickiej (909 m n.p.m.), na której znajduje się również schronisko PTTK. Schronisko to zostało przejęte przez polską organizację turystyczną dopiero po II wojnie światowej – wcześniej należało do niemieckiego stowarzyszenia Beskidenverein, którego członkowie nazywali Magurkę Josefsberg – od bijącego tuż przy szczycie źródełka św. Józefa.

Z uwagi na małą odległość od Bielska – Białej fragment szlaku wiodący przez najwyższe partie Beskidu Małego jest (przeważnie w weekendy) oblegany przez turystów. Dotyczy to szczególnie Magurki Wilkowickiej. Jedną z największych atrakcji widokowych szlaku jest „morze mgieł”, jakie obserwować można ze szczytów najczęściej jesienią i zimą. Zjawisko to widoczne jest na zdjęciach w galerii znajdującej się poniżej, zrobionych w połowie grudnia.

Na Magurce gratka dla geokeszerów - „Hotel Geokretów”:)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments