pieszy niebieski

Niebieski szlak pieszy Młodów - Kordowiec

Niespełna 3-kilometrowy szlak niebieski pozwala dojść z Młodowa nad Popradem na szczyt Kordowiec w Beskidzie Sądeckim. Trakt ten pokonuje różnicę wysokości około 400 m, a przebycie go zabiera nieco ponad godzinę. Warto go odwiedzić ze względu otwarte, widokowe polany, z których można podziwiać panoramy okolicznych szczytów.

Przebieg:

Młodów to turystyczna miejscowość nad lewym brzegiem Popradu, usytuowana pomiędzy Rytrem a Piwniczną-Zdrój. Niebieski szlak rozpoczyna się przy drodze wojewódzkiej nr 87, niedaleko mostu na południowych obrzeżach wsi. Idziemy najpierw wzdłuż szosy, w stronę Rytra, a po chwili skręcamy na południowy zachód. Mijamy kilka posesji, za którymi znajdujemy się na trawiastym stoku. Podążając teraz na zachód, wchodzimy stopniowo coraz wyżej, a oglądając się za siebie możemy zobaczyć panoramę małego Młodowa i leżącej po drugiej stronie rzeki, nieco większej wsi Głębokie.

Po dotarciu na górski grzbiet, nasz trakt wkracza na tereny leśne. Znajdujemy się teraz około 200 metrów ponad doliną Popradu i maszerujemy dalej na południowy zachód. Pod Kordowcem znów wychodzimy na polanę. Szlak niebieski kończy się na wysokości około 760 m n.p.m.

Dodatkowe informacje:

Kordowiec jest najdalej wysuniętą na wschód kulminacją Pasma Radziejowej. Na jego trawiastych stokach można odnaleźć zabytkowy, drewniany budynek szkoły, który ponad 50 lat temu został przeniesiony w to miejsce z pobliskiej polany Niemcowa. Również na Kordowcu działalność placówki nie trwała długo. Ostatnie dzieci zakończyły naukę w góralskiej szkółce w latach 70-tych XX w.

Z Kordowca możemy kontynuować wyprawę szlakiem czerwonym, który prowadzi na Niemcową (963 m n.p.m.), Wielki Rogacz (1182 m n.p.m.) i najwyższą w Beskidzie Sądeckim Radziejową (1266 m n.p.m.). Kierując tym samym traktem w kierunku północnym, możemy zejść aż do leżącego nad Popradem Rytra i tamtejszej stacji PKP.

W czasie II wojny światowej, w odwecie za akcje sabotażowe polskich partyzantów, Niemcy zamordowali w Młodowie dwie grupy zakładników. O tragicznych wydarzeniach z lat 40-stych XX w. przypomina dziś ustawiony we wsi pomnik z tablicą pamiątkową.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments