pieszy niebieski

Niebieski szlak pieszy Przełęcz Obidza - Wielki Rogacz

Niebieski szlak biegnie przez główny grzbiet Pasma Radziejowej z Przełęczy Obidza na Wielki Rogacz. Ma 2,6 km długości, a przebycie go powinno zająć mniej niż godzinę. Przy szlaku można znaleźć turystyczną bacówkę, a także kilka wspaniałych punktów widokowych do obserwacji szczytów Beskidu Sądeckiego, Tatr i Pienin.

Przełęcz Obidza leży na wysokości 938 m n.p.m., przy granicy polsko-słowcakiej. Jej północne stoki są porośnięte wysokimi drzewami, jednak po jej południowej stronie rozciąga się rozległa Polana Litawcowa, która jest świetnym punktem widokowym do obserwacji szczytów w Tatrach i Pieninach. Na wschodnim skraju polany działa schronisko turystyczne Bacówka pod Obidzą.

Wyruszamy z Polamy Litawcowej na północny zachód, po pewnym czasie wkraczając na tereny leśne. Wspinamy się głównym grzbietem Pasma Radziejowej na Mały Rogacz (1162 m n.p.m.), który czasem jest opisywany jako jeden z trzech wierzchołków Wielkiego Rogacza. W istocie oddziela go od tej góry jeszcze przełęcz Obrazek, do której w następnej kolejności poprowadzi nas niebieski szlak. Mały Rogacz to mało wybitny szczyt. Jego południowe stoki są niezalesione, dzięki czemu roztacza się z nich wspaniały widok na okolicę.

Z Małego Rogacza schodzimy około 20 m w dół, do przełęczy Obrazek. Również ona jest dogodnym, odsłoniętym punktem widokowym na Paśmie Radziejowej. Pod jej zachodnimi stokami znajduje się jedno ze źródeł potoku Czarna Woda, który uchodzi później do Grajcarka. Wschodnie zbocza przełęczy Obrazek opadają natomiast w stronę potoku Międzybrodzie.

Około 200 metrów od przełęczy Obrazek wznoszą się dwa zalesione wierzchołki Wielkiego Rogacza, z których wyższy sięga wysokością 1182 m n.p.m. Szczyt ten sąsiaduje z Radziejową (1266 m n.p.m.), od której oddziela go przełęcz Żłobki. To już ostatni przystanek naszego szlaku. Możemy kontynuować wędrówkę z Wielkiego Rogacza m.in. oznakowanym na czerwono Głównym Szlakiem Beskidzkim.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments