pieszy niebieski
Niebieski szlak pieszy Rytro PKP - Maszt Przechyba
Ponad 11-kilometrowym szlakiem niebieskim można dojść z turystycznej miejscowości Rytro nad Popradem na halę na Przehybie (1175 m n.p.m.), na której wznoszą się maszt radiowo-telewizyjny i schronisko PTTK. Będąc w Rytrze, warto odwiedzić tamtejszy zamek piastowski.
Przebieg:
Trakt rozpoczyna się w Rytrze, na lewym brzegu Popradu, przy stacji kolejowej i drodze krajowej nr 87. Przez pierwsze sto metrów prowadzi wzdłuż koryta rzeki na północ, a następnie skręca w lewo, na zachód. Idziemy dalej prosto, główną drogą przecinającą całe Rytro, aż na skraj miejscowości. Droga zakręca tam po łagodnym łuku na południowy zachód. Wchodzimy pomiędzy zalesione pagórki, a następnie, zgodnie z oznaczeniami, skręcamy po skosie w prawo, w leśną ścieżkę.
Niebieski trakt na Przechybę powoli wspina się na zalesione stoki. Zgrupowania drzew liściastych sąsiadują wzdłuż kolejnych odcinków drogi z drzewami iglastymi. Co jakiś czas szlak mija leśne polanki. Powoli zakręca na północny zachód, gdzie po pewnym czasie zbiega się z zielonym traktem turystycznym, a następnie odbija w prawo, na południe. Potem idziemy znów na zachód. Takim łagodnym zygzakiem szlak doprowadza nas aż na Przehybę.
Dodatkowe informacje:
Przez Rytro przebiega malownicza, górska trasa kolejowa ze Starego Sącza do Piwnicznej Zdrój. Linia ta wije się jak serpentyna wzdłuż doliny Popradu, który na odcinku za Piwniczną wyznacza granicę polsko-słowacką. Rytro jest niewielką miejscowością turystyczną z kilkoma ośrodkami wczasowymi i pensjonatami. Funkcjonuje tutaj także zajazd prowadzony przez PTTK. Poza tym w miejscowości krzyżuje się kilka okolicznych szlaków górskich.
Najciekawszą atrakcją Rytra jest średniowieczny zamek, wznoszący się na zalesionym wzgórzu na prawym brzegu Popradu. Pochodzi on z czasów dynastii Piastów, prawdopodobnie z przełomu XIII i XIV w. Przez pewien czas pełnił funkcję siedziby starostów sądeckich. Zamek w Rytrze stanowi obecnie dobrze zachowaną ruinę z kamienną wieżą na planie okręgu i fragmentami grubych murów obronnych. Z góry zamkowej roztacza się wspaniała panorama doliny Popradu. Można z niej obserwować okoliczne wzgórza Beskidu Sądeckiego wraz z rozrzuconymi na ich zboczach, górskimi osadami, a także leżące na drugim brzegu rzeki Rytro i sunące wzdłuż jej koryta pociągi.
Przehyba (1175 m n.p.m.) to szczyt należący do Pasma Radziejowej w Beskidzie Sądeckim. Nie charakteryzuje się szczególną wybitnością, jednak umiejscowiona jej grzbiecie, otwarta hala jest doskonałym tarasem widokowym, z którego można obserwować panoramę Pienin i Beskidu Sądeckiego. Znakiem rozpoznawczym Przehyby jest stojący na hali, wysoki maszt radiowo-telewizyjny. Na górze działa też schronisko PTTK. Przehyba jest miejscem, w którym krzyżuje się wiele okolicznych szlaków turystycznych.