pieszy niebieski

Niebieski szlak pieszy Szalowa - Bacówka PTTK w Bartnem, odcinek Przełęcz Małastowska - Banica (10,7 km)

Szlak z Banicy do Przełęczy Małastowskiej wiedzie przez łagodne, zalesione stoki Beskidu Niskiego i pozwala odwiedzić dwa ciekawe cmentarze wojenne z okresu I wojny światowej. Po drodze trakt prowadzi na Magurę Małostowską (813 m n.p.m.), na której południowych zboczach działa stare schronisko PTTK.

Banica to już prawie całkowicie opuszczona już wieś wśród beskidzkich wzgórz, w gminie Sękowa. Leży na wysokości około 600 m n.p.m., na wschodnim skraju województwa małopolskiego. Można w niej odnaleźć pensjonat, a także dwa prywatne domostwa. W przeszłości miejscowość ta była zamieszkana głównie przez ludność prawosławną, po której pamiątką są zachowane w niej ruiny niewielkiej kapliczki. Ciekawymi obiektami w Banicy są także zabytkowy cmentarz z okresu I wojny światowej oraz odsłonięta po kolejnej wojnie tablica upamiętniająca polskich lotników.

Niebieski szlak wyrusza z Banicy wpierw na południowy zachód. Dochodzimy drogą na skraj łąki, a następnie skręcamy pod kątem w prawo. Cała dalsza część naszej wyprawy przebiegać będzie przez tereny leśne. Przez pierwsze trzy kilometry schodzić będziemy głównie w dół, aż do momentu, kiedy przejdziemy na drugą stronę drogi wojewódzkiej nr 972, prowadzącej z Gorlic do granicy ze Słowacją. Za tą krętą, śródleśną szosą nasz trakt zaczyna wdrapywać się na Magurę Małostowską (813 m n.p.m.). Mniej więcej w połowie drogi na zalesiony szczyt możemy zatrzymać się w urokliwym schronisku PTTK im. prof. Stanisława Gabryela. Ten niewielki, drewniany budynek stoi na wysokości 740 m n.p.m. i powstał w latach 50-tych XX w.

Z wierzchołka Magury Małostowskiej schodzimy wzdłuż łagodnie opadającego, górskiego grzbietu w kierunku północno-wschodnim. Dochodzimy do sięgającej wysokością 713 m n.p.m. kulminacji, a następnie schodzimy na sąsiedni Ostry Dział (675 m n.p.m.). Dalej nasz leśny szlak opada już do położonej 70 m niżej Przełęczy Małostowskiej. Napotkamy na niej kolejny, dobrze zachowany cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej. Na jego terenie warto obejrzeć ciekawą, drewnianą kaplicę. Uwagę zwracają także utrzymane w góralskim stylu ogrodzenie nekropolii i rozstawione w równych rzędach, drewniane krzyże, przykryte spadzistymi daszkami z desek.  

Ostrego Działu (676 m n.p.m.) schodzimy na Przełęcz Owczarską . Przebiega tędy Winny Szlak Rowerowy z Gorlic na Przełęcz Beskidek. Skrajem lasu podążamy wzdłuż zboczy Brusy (594 m n.p.m.), następnie wchodzimy do lasu kierując się w górę i przechodzimy wzniesieniami Huszczy (581 m n.p.m.) oraz Obocza (627 m n.p.m.) aż do Siar. Czas można poświęcić na obejrzenie Pałacu Długoszów, drewnianego kościółka p.w. śś. Filipa i Jakuba oraz cmentarza wojennego nr 76 . Przekraczamy droge główną i ruszamy wzdłuż rzeki Sękówka do Gorlic , miejsca obfitującego w zabytki. Po przejściu przez centrum i północną stronę miasta ruszamy na zachód, zabudowanymi stokami przekraczamy Stróżówkę osiągając Łysą Górę (441 m n.p.m.), a następnie schodzimy na drogę. Do Szalowej towarzyszy nam trwała zabudowa w miejscowościach Bystra, Bucze . Trasa kończy się przy stacji PKP.

Ciekawostki:

Pałac w Siarach - w 1976 roku został wpisany na listę zabytków. Jego historia sięga wieku XIV, jednak czasy jego świetności nadeszły, gdy stał się własnością polityka, przemysłowca, prezesa Państwowej Rady Naftowej, Władysława Długosza. Dzięki Długoszowi zespół parkowo-pałacowy został przekształcony z posiadłości typowo gospodarczej w reprezentacyjną.

Kościół pw. śś. Jakuba i Filipa - piękny gotycki drewniany pod wezwaniem uczniów Jezusa Filipa i Jakuba Młodszego. Położony na pograniczu wsi Sękowa i Siary, w zakolu rzeki Sękówka, należy do najcenniejszych i najbardziej malowniczych zabytków drewnianego budownictwa sakralnego na terenie Podkarpacia. Zręby położono na początku XVI w. jej budulcem jest najtrwalszy z iglastych drzew modrzew, tak chętnie wykorzystywany w okresie staropolskim, że w pewnym momencie niemal wytępiony do szczętu. 3 lipca 2003 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego ,,UNESCO”.

Na terenie miasta Gorlice znajduję się 4 cmentarze I wojny światowej, w tym Kirkut - cmentarz żydowski przy ul. Stróżowskiej. Został założony w II połowie XVIII wieku i uległ zniszczeniu podczas II wojny światowej. W połowie lat 90. XX wieku teren uporządkowano i ogrodzono, ustawiając część odzyskanych macew. W czasie II wojny światowej cmentarz był miejscem masowych egzekucji ludności żydowskiej, które były przeprowadzane w latach 1942-1943. W 1947 ze zniszczonych nagrobków wzniesiono lapidarium.

Galeria sztuki ”Dwór Karwacjanów” - galeria istnieje od 1983 roku. Siedzibą galerii jest XVII wieczny Dwór Karwacjanów - założycieli Miasta Gorlice. Przestrzeń galerii to dwie sale wystawowe o pow.300m2, stylowa piwnica - kawiarnia, hotelowe pokoje dla gości. Od momentu powstania placówka jest liczącym się ośrodkiem popularyzującym współczesną plastykę. Oprócz wystaw sztuki (około 30 rocznie) o charakterze regionalnym organizowane są tutaj ekspozycje ogólnopolskie i zagraniczne.

Muzeum Regionalne PTTK im. Ignacego Łukaszewicza - zbiory obejmują historię miasta i bitwy pod Gorlicami, sztukę, przemysł naftowy i etnografię. Muzeum czynne dla zwiedzających przez cały rok: wtorek - piątek: 9.00 - 16.00.

Skansen Przemysłu Naftowego”Magdalena” w Gorlicach

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments