pieszy niebieski
Niebieski szlak pieszy Wadowice - Leskowiec
Niebieski szlak pozwala dojść z centrum Wadowic na Groń Jana Pawła II i Leskowiec w Beskidzie Małym. Jest nie tylko świetną propozycją na wycieczkę śladami Papieża Polaka. Pozwala też odwiedzić wiele cennych zabytków, a także cieszyć się wspaniałymi, górskimi panoramami.
Przebieg:
Niebieski szlak rozpoczyna się przy stacji PKP w Wadowicach, przy ulicy Piłsudskiego (droga krajowa nr 28). Prowadzi z tego miejsca na zachód, wzdłuż parku, aż do ulicy Sienkiewicza, gdzie trzeba skręcić w lewo. Dochodzimy następnie do skrzyżowania z ulicą Lwowską. Skręcamy tam w prawo i docieramy po chwili na wadowicką starówkę. Można na niej zobaczyć liczne, zabytkowe kamienice i słynną Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, przed którą plenerowe msze święte swego czasu odprawiał Jan Paweł II. Centralny plac w Wadowicach jest nazwany imieniem nieodłącznie kojarzonego z tym miejscem Papieża Polaka.
Po przejściu całego placu, niebieski szlak na Leskowiec prowadzi nas w lewo, w ulicę Sobieskiego, która na swoim późniejszym odcinku przybiera nazwę Karmelicka. Mijamy kolejno szpital po lewej stronie i cmentarz parafialny po prawej. Ulica Karmelicka wyprowadza nas na południowy skraj miejscowości. Szlak wiedzie od tej chwili przez wypukłe, falujące pola uprawne i niewielkie, leśne zagajniki. Wzdłuż drogi pojawiają się luźno rozrzucone, wiejskie zabudowania. Niebieski trakt mija osady Gorzeń Dolny i Zawadka. Za składającą się z paru domków wioską Górnica zaczynamy się już wspinać na zalesione, górskie zbocza.
Kierując się cały czas na południe, schodzimy z niewielkiego wzniesienia do miejscowości Ponikiew, leżącej w malowniczej dolinie potoku Ponikiewka. Trakt niebieski wychodzi tu na chwilę na drogę asfaltową, aby niedługo później skręcić po skosie w lewo, na długi, górski szlak prowadzący prosto na Groń Jana Pawła II (890 m n.p.m.). Z tego szczytu można później przejść w około pół godziny czerwonym szlakiem pieszym na wyższy o 30 m Leskowiec.
Dodatkowe informacje:
Wadowice to rodzinne miasto Jana Pawła II. O jego osobie przypomina tu każdy róg ulicy i wystawa sklepowa, niezliczone pomniki, tablice pamiątkowe i zawieszone na kamienicach banery. Przy ulicy Kościelnej 7, jedną przecznicę na wschód od rynku, można odnaleźć dom rodzinny Karola Wojtyły, w którym dziś działa poświęcone jego pamięci muzeum. Wadowice mogą też zainteresować turystów ze względu na ciekawe zabytki. Najcenniejszym z nich jest wznosząca się przy wschodniej ścianie placu Jana Pawła II, późnobarokowa Bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny z końca XVIII w. Główny plac miasta jest otoczony klasycystycznymi, XIX-wiecznymi kamienicami. Innym ciekawym obiektem w Wadowicach jest neogotyckie Sanktuarium św. Józefa i towarzyszący mu Klasztor Karmelitów Bosych, wzniesione pod koniec XIX stulecia.
Groń Jana Pawła II do 2004 r., zanim przybrał imię obecnego patrona, był zwany Jaworzyną. Pod szczytem można odwiedzić kaplicę poświęconą pamięci Papieża Polaka. W jej wnętrzu stoi m.in. fotel, na którym Jan Paweł II zasiadał podczas swojej wizyty na Pogórzu Śląskim w latach 90-tych XX w. Na szczycie działa górskie schronisko PTTK „Leskowiec”. Jest on również ważnym węzłem szlaków turystycznych tej części Beskidu Małego.
Na pobliskim Leskowcu (922 m n.p.m.) można odpocząć pod wiatą turystyczną. Ciekawostką na tym wzgórzu jest wysoki, metalowy krzyż, który został poświęcony „ludziom gór”. W sezonie zimowym na zboczach Leskowca działają dwie nartostrady.