pieszy niebieski

Niebieski szlak pieszy Wielki Rogacz - Polana Litawcowa

Półtorakilometrowy szlak niebieski pozwala zejść z Wielkiego Rogacza w Paśmie Radziejowej do Polany Litawcowej na przełęczy Obidza. Pokonuje tym samym względną różnicę wysokości rzędu prawie 250 m i ma do zaoferowania turystom kilka świetnych punktów widokowych.

Szlak rozpoczyna się na Wielkim Rogaczu (1182 m n.p.m.). Jest to zalesiony szczyt o dwóch wierzchołkach, należący do Pasma Radziejowej. Sąsiaduje z Radziejową (1266 m n.p.m.), od której oddziela go przełęcz Żłobki, a także z Małym Rogaczem (zaliczanym przez niektórych jako trzeci wierzchołek Wielkiego Rogacza), który znajduje się po drugiej stronie przełęczy Obrazek. Poza naszym niebieskim traktem, przez Wielki Rogacz przechodzi także Główny Szlak Beskidzki. Świetnymi bazami wypadowymi na to wniesienie są Piwniczna-Zdrój, Rytro i Szczawnica.

Z Wielkiego Rogacza kierujemy się na południe, schodząc niebieskim szlakiem do leżącej na wysokości 1140 m przełęczy Obrazek. Znajdujemy tu dość rozległą, otwartą przestrzeń, która jest doskonałym punktem do obserwacji okolicznych wzniesień. Zachodnie stoki przełęczy opadają w dolinę potoku Czarnej Wody, natomiast na jej południowo-wschodnich zboczach ma swoje źródło potok Międzybrodzie.

Musimy następnie wdrapać się około 20 m w górę, na Mały Rogacz. Na jego południowych stokach również możemy znaleźć doskonałe punkty widokowe. Niebieski szlak schodzi z niego w kierunku południowo-wschodnim, a potem zakręca na południe. Dalsze odcinki traktu prowadzą głównie przez tereny leśne, od czasu do czasu tylko wychodząc na niewielkie polanki. Szlak opada zalesionym stokiem aż do przełęczy Obidza.

Na południowych stokach przełęczy odnajdujemy Polanę Litawcową, która dzięki otwartej przestrzeni jest dogodnym punktem do obserwacji szczytów w Tatrach i Pieninach. W przeszłości wypas owiec na przełęczy Obidza prowadzili spokrewnieni z Ukraińcami Łemkowie. W ramach Akcji Wisła po II wojny światowej mniejszość ta została jednak z Beskidu Sądeckiego wysiedlona, a obecnie część należących do nich łąk na Polanie Latawcowej stopniowo zarasta lasem.

Na przełęczy Obidza krzyżuje się kilka szlaków turystycznych. Nieopodal Polany Litawcowej można przenocować w schronisku turystycznym Bacówka pod Obidzą.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments