pieszy niebieski

Niebieski szlak pieszy z Zawratu do schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów

Szlak wiodący z przełęczy Zawrat w dół – do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich (dalej szlak prowadzi do Morskiego Oka przez Świstówkę Roztocką). Na Zawrat można się również wydostać tym samym niebieskim szlakiem, który ma początek w Kuźnicach i prowadzi przez Boczań, schronisko „Murowaniec” i Czarny Staw Gąsienicowy aż do momentu, w którym zaczynamy nasz opis.

Przełęcz Zawrat znajduje się w grani bocznej Tatr pomiędzy Zawratową Turnią a Małym Kozim Wierchem. Tu bierze swój początek najsłynniejszy podniebny szlak Tatr PolskichOrla Perć (więcej w zakładce Miejsca). Od północnej strony podejście na Zawrat dla niewprawnych turystów może być trudne technicznie – wiedzie bokiem stromego żlebu zabezpieczonego łańcuchami, natomiast zejście do Doliny Pięciu Stawów Polskich jest znacznie łagodniejsze i bez trudności technicznych.

Po drodze przechodzimy przez dolinki wchodzące w skład Doliny Pięciu Stawów Polskich: Dolinkę pod Kołem i Dolinkę Pustą (w jej dolnej części), do której przedostajemy się z Dolinki pod Kołem, przecinając grań Kołowej Czuby. Szlak schodzący z Zawratu i przecinający Dolinę Pięciu Stawów Polskich daje nam możliwość podziwiania otoczenia tej pięknej doliny z różnych perspektyw. Możemy także obejrzeć wszystkie stawy, na czele z Zadnim Stawem Polskim, który mijamy w pierwszej kolejności, a który nie jest widoczny spod schroniska, chowa się bowiem w zacisznej Dolince pod Kołem. Po drodze, w drugiej części szlaku, przecinają go lub odchodzą do niego szlaki boczne, wyprowadzające na okoliczne szczyty i przełęcze (m.in. na Kozią Przełęcz, Kozi Wierch, Szpiglasową Przełęcz, Krzyżne). My natomiast kończymy ten etap wycieczki szarlotką w schronisku.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments