pieszy niebieski

Niebieski szlak pieszy z Zazadniej na Palenicę Białczańską

Szlak wiodący głównie lasem, bez trudności technicznych.

Wycieczkę zaczynamy na Zazadniej. Wylot szlaku umiejscowiony jest przy Drodze Oswalda Balzera, łączącej Zakopane z Morskiem Okiem. Wiedzie początkowo przez Dolinę Filipka i Dolinę Złotą. Wędrujemy wśród lasów świerkowych. Wyżej zaczynają otaczać nas w bory świerkowo- jodłowe, rosnące na żyznych glebach brunatnych. Pierwotnie rosła tu buczyna karpacka – las mieszany składający się nie tylko z jodeł i świerków, ale także jaworów, buków i innych gatunków. Obecnie w runie pojawiają się liczne odnowienia jaworów i buków (Tomasz Skrzydłowski, Przewodnik przyrodniczy po Tatrach Polskich).

Poniżej Rusinowej Polany znajduje się sanktuarium na Wiktorówkach. Obok świątyni w murku otaczającym budynek utworzono symboliczny cmentarz ofiar Tatr. Na tym odcinku podejście wiedzie stopniami umocnionymi drewnianymi balami i poręczami.

Punktem kulminacyjnym wycieczki jest Rusinowa Polana. To jednocześnie najwyższy punkt na szlaku – rozległa pochylona hala wznosząca się nad Doliną Białki, z której roztacza się jedna z najpiękniejszych panoram tatrzańskich na Tatry Bielskie i Tatry Wysokie (więcej w zakładce Miejsca). Na Rusinowej Polanie krzyżują się szlaki niebieski (Palenica Białczańska – Zazadnia) i zielony (Wierch Poroniec – Rówień Waksmundzka).

Z Rusinowej Polany schodzimy na Palenicę Białczańską. W rejonie Czerwonych Brzeżków rozpoczyna się odchodzący w lewo szlak czarny, stanowiący łącznik pomiędzy naszym szlakiem a czerwonym szlakiem od Wodogrzmotów Mickiewicza przez Rówień Waksmundzką i Psią Trawkę na Toporową Cyrhlę. Nasz szlak wiedzie głównie lasem. Przez większość czasu wędrujemy wśród świerczyn rosnących na niezbyt zasobnych glebach bielicowych.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments