rowerowy niebieski

Niebieski szlak rowerowy Chyszówki - Półrzeczki

15-kilometrowy, rowerowy trakt pozwala udać się na wycieczkę z Przełęczy Rydza-Śmigłego w Beskidzie Wyspowym do wsi Półrzeczki w dolinie potoku Jurkówka. Malownicza trasa biegnie dość wysoko, na większości swych odcinków wzdłuż zalesionych stoków.

Rozpoczynamy naszą wyprawę na wschodnich obrzeżach miejscowości Chyszówki, położonej w dolinie potoku o tej samej nazwie, pomiędzy Łopieniem (951 m n.p.m.), a najwyższą w całym Beskidzie Wyspowym Mogielicą (1171 m n.p.m.). Przełęcz Rydza-Śmigłego, na której się znajdujemy, leży na wysokości około 670 m n.p.m. i roztaczają się z niej wspaniałe widoki na pobliskie wzgórza. Patronowi przełęczy, przedwojennemu marszałkowi, jest poświęcony stojący w tym miejscu pomnik. Tuż obok wznosi się krzyż Piłsudskiego, przypominający o walkach dowodzonych przez niego legionów polskich w czasie I wojny światowej.

Z rozstaju dróg zjeżdżamy w ścieżkę prowadzącą prosto na południe. Mijamy łąki i pola uprawne. Na chwilę wjeżdżamy do lasu, aby niedługo potem znów wydostać się na otwartą przestrzeń. Na początkowym odcinku szlak podjeżdża pod górkę. Po minięciu paru zabudowań znów wkroczymy w na leśny odcinek. Szlak wyprowadza nas kolejno na dwie polanki, za którymi wyjeżdżamy na lokalną drogę, na której skręcamy w prawo.

Nasza malownicza serpentyna wije się przez kolejne parę kilometrów wśród stromych, zalesionych zboczy. Pokonując szerokie zakręty, kierujące nas co kilkaset metrów raz w jedną, raz w drugą stronę, cały czas stopniowo przesuwamy się dalej w kierunku południowo-zachodnim. Przez pierwszą połowę leśnego odcinka będziemy szybko zjeżdżać w dół, jednak później czeka nas kolejny, stromy podjazd pod górkę. Wzdłuż drogi od czasu do czasu trafiamy też na małe rozwidlenia, przez które będziemy mogli dojrzeć sąsiednie, górskie stoki i wzgórza po drugiej stronie przełęczy.

Na samym końcu szlak zakręca zdecydowanie na północ, po czym wyjeżdżamy na otwartą przestrzeń i zjeżdżamy z górki. Przed nami zabudowania małej, turystycznej wsi Półrzeczki, która jest dobrą bazą wypadową do pieszych wędrówek m.in. na Mogielicę, Jasień (1052 m n.p.m.), Łopień (951 m n.p.m.) i Kiczorę (901 m n.p.m.).

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments