rowerowy niebieski

Niebieski szlak rowerowy Piwniczna - Sucha Dolina

Prawie 12-kilometrowy szlak rowerowy z Piwnicznej-Zdrój do Suchej Doliny wiedzie przez górskie grzbiety wzdłuż granicy polsko-słowackiej. Prowadzi m.in. przez szczyt Eliaszówki (1023 m n.p.m.) i kończy swój bieg na jej południowych zboczach, gdzie w sezonie zimowym działa jeden z największych ośrodków narciarskich w Beskidach.

Przebieg:

Niebieski trakt rozpoczyna się przy ulicy Kijanki w południowej części Piwnicznej-Zdrój. Jedziemy na południe, a nasza droga wdrapuje się na coraz bardziej strome zbocza Gór Lubowelskich, będących przedłużeniem Pasma Radziejowej w Beskidzie Sądeckim. Oglądając się za siebie, możemy obserwować wspaniały widok na panoramę Piwnicznej-Zdrój i wijący się pomiędzy zalesionymi wzgórzami Poprad.

Docieramy w partie grzbietowe pasma. Przed samą granicą mijamy jeszcze niewielką osadę Piwowary, a następnie skręcamy w prawo, jadąc dalej górską drogą, która jeszcze kilka lat temu służyła głównie autom terenowym służb ochrony pogranicza. Trasa ta jest idealnym miejscem do obserwacji beskidzkich szczytów, położonych zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie granicy. Wjeżdżamy w końcu na Eliaszówkę (1023 m n.p.m.), która jest najwyższym szczytem Gór Lubowelskich.

Na Eliaszówce linia granicy, a wraz z nią nasz szlak zakręcają w kierunku północnym. Dojeżdżamy do Gromadzkiej Przełęczy, która leży na wysokości 938 m n.p.m. i jest uważana za umowną granicę pomiędzy Górami Lubowelskimi, a Pasmem Radziejowej. Zjeżdżamy tam w dół otwartej, trawiastej polany, na której po łagodnym łuku zakręcamy o 180 stopni w prawo. Po kolejnym, niedługim odcinku docieramy do Suchej Doliny.

Dodatkowe informacje:

Piwniczna-Zdrój nad Popradem to stara miejscowość uzdrowiskowa. Jest świetną bazą wypadową na górskie szlaki Beskidu Sądeckiego i dysponuje dobrą ofertą noclegową. Zaglądając do Piwnicznej-Zdrój, warto odwiedzić tamtejszy park zdrojowy z fontanną i ciekawą pijalnią wód mineralnych „Piwniczanka”. Innymi atrakcjami turystycznymi miasta są m.in. XIX-wieczny kościół p.w. Narodzenia NMP i pochodzący z tego samego stulecia, szachulcowy pensjonat przy ulicy Gąsiorowskiego, a także ratusz i kamienice przy rynku. Zimą w okolicy Piwnicznej-Zdrój działa kilkanaście wyciągów narciarskich.

Na południowym zboczu Eliaszówki, na polanie Zvir, po słowackiej stronie granicy, znajduje się grekokatolickie Sanktuarium Matki Boskiej Litmanowskiej. Miejsce to jest celem licznych pielgrzymek.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments