rowerowy niebieski

Niebieski szlak rowerowy Rytro szkoła - Przełęcz Żłobki

10-kilometrowy szlak rowerowy prowadzi z miejscowości Rytro nad rzeką Poprad do przełęczy Żłobki w głównym grzbiecie Pasma Radziejowej. Większość trasy wiedzie wśród zalesionych stoków Beskidu Sądeckiego. Wzdłuż traktu nie brakuje ciekawych zabytków i pięknych punktów widokowych.

Przebieg:

Rowerowy szlak do przełęczy Żłobki rozpoczyna się przy szkole w centrum Rytra. Jedziemy najpierw wśród luźno rozrzuconych zabudowań miejscowości na południowy zachód, a potem na południe, do sąsiedniej Roztoki Ryterskiej.

Po wyjechaniu z tej ostatniej wsi, otaczają nas zalesione wzgórza, a droga asfaltowa prowadzi stopniowo pod górkę. Po niedługim czasie wkraczamy na leśny odcinek, na którym mijamy niewielkie, podłużne polanki i stojące na nich, samotne domostwa. Aż do przełęczy Żłobki nie napotkamy już żadnej innej osady. Na niebieskim szlaku czeka na nas kilka istotnych zakrętów, dlatego przez całą drogę trzeba zwracać baczną uwagę na oznaczenia.

Dodatkowe informacje:

Rytro jest niewielką miejscowością turystyczną z kilkoma ośrodkami wczasowymi i pensjonatami. Funkcjonuje tutaj także zajazd prowadzony przez PTTK. W miejscowości krzyżuje się kilka okolicznych szlaków górskich. Przebiega przez nią również malownicza, górska trasa kolejowa ze Starego Sącza do Piwnicznej Zdrój. Linia ta wije się jak serpentyna wzdłuż doliny Popradu, który na odcinku za Piwniczną wyznacza granicę polsko-słowacką.

Najciekawszą atrakcją Rytra jest średniowieczny zamek, wznoszący się na zalesionym wzgórzu, na prawym brzegu Popradu. Pochodzi on z czasów dynastii Piastów, prawdopodobnie z przełomu XIII i XIV w., a w dobie renesansu pełnił funkcję siedziby starostów sądeckich. Zamek w Rytrze stanowi obecnie dobrze zachowaną ruinę z kamienną wieżą na planie okręgu i fragmentami grubych murów obronnych. Z góry zamkowej roztacza się wspaniała panorama doliny Popradu. Można z niej obserwować okoliczne wzgórza Beskidu Sądeckiego wraz z rozrzuconymi na ich zboczach, górskimi osadami, a także leżące na drugim brzegu rzeki Rytro i sunące wzdłuż koryta Popradu pociągi.

Przełęcz Żłobki leży w Paśmie Radziejowej, na wysokości 1104 m n.p.m. Oddziela od siebie masyw Radziejowej od Wielkiego Rogacza i jest w przeważającej mierze zalesiona. Znakiem rozpoznawczym przełęczy jest ciekawa, skalna wychodnia, którą można znaleźć przy rozdrożu tamtejszych szlaków turystycznych.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments