pieszy niebieski
Niebieski szlak Sanok - Chryszczata
Prawie 35-kilometrowy szlak niebieski rozpoczyna się w Sanoku i pozwala wspiąć się na kilka średniej wielkości szczytów w południowo-zachodniej części polskich Bieszczad. Trakt nadaje się świetnie na wycieczkę zarówno dla miłośników dzikiej przyrody, jak i pasjonatów niezwykłej historii i kultury polskiego pogranicza.
Przebieg:
Rozpoczynamy wycieczkę przy stacji PKP w Sanoku. Idziemy ulicą Dworcową na południowy wschód. Po kilkuset metrach skręcamy w prawo, przechodzimy przez przejazd kolejowy i idziemy na południowy skraj miasta ulicami Mateusza Beksińskiego i Stróżowską. Mijamy dalej pola uprawne i ogródki działkowe, a nasza droga powoli zaczyna się wspinać pod górę. Przechodzimy następnie przez wieś Stróże Wielkie, za którą niebieski szlak wprowadza nas na zalesione wzniesienia.
Wychodząc na skraj lasu skręcamy w lewo. Później idziemy przez kolejny leśny odcinek, za którym znów znajdujemy się na otwartej przestrzeni i skręcamy w prawo w las. Po jego przebyciu po lewej stronie szlak mija zabudowania miejscowości Poraż. Wspinamy się dalej na łagodne wzgórza, z których widać piękną panoramę okolicznych pól uprawnych. Szlak wchodzi następnie do niewielkiej wsi Morochów. Mijamy za nią tory kolejowe i przeprawiamy się na drugi brzeg meandrującej rzeczki Osława.
Na kolejnym odcinku szlak prowadzi skrajem lasu. Po prawej stronie mijamy rezerwat przyrody Przełom Osławy Pod Mokrem i wspinamy się na kolejne, zalesione pagórki. W pobliżu wsi Brzozowiec nasz trakt na chwilę wychodzi na szosę (droga wojewódzka nr 892). Idziemy nią na południe, aby przed samym jej wylotem na skraj lasu skręcić ostro w lewo, w krętą drogę gruntową. Nasz szlak jeszcze na chwilę wyjdzie z lasu na pola uprawne w okolicy wsi Średnie-Wielkie, a następnie wrócimy na leśną ścieżkę, która doprowadzi nas aż na szczyt Suliła (759 m n.p.m.).
Kierując się dalej na południe, schodzimy do otwartej przełęczy. Szlak opada w niej około 100 m w dół, aby w następnej chwili zacząć wdrapywać się na zalesione zbocza góry Dział (830 m n.p.m.). Z tego szczytu idziemy porośniętym lasem, górskim grzbietem na południowy wschód. Nasza droga po niedługim czasie znów zaczyna wspinać się pod górkę. Niedługo później docieramy do ostatniego przystanku naszej wyprawy, jakim jest Chryszczata, zalesiony szczyt o wysokości 997 m n.p.m.
Ciekawostki:
Sanok to bardzo urokliwe miasteczko w dolinie Sanu. Warto przespacerować się tutejszym rynkiem, nad którym góruje wieża kościoła klasztornego franciszkanów z XVII w. Jasny, neogotycki ratusz w Sanoku pochodzi z XIX stulecia. Ciekawą atrakcją miasta jest też średniowieczny Zamek Królewski, usadowiony na niewielkim wzgórzu nad rzeką. Działa w nim dziś muzeum historyczne. W mieście warto też zwrócić uwagę na wielowiekowe świątynie różnych wyznań oraz liczne, zabytkowe kamieniczki z XIX i początków XX stulecia.
Do Morochowa warto zajrzeć na przełomie lipca i sierpnia, kiedy odbywają się w nim warsztaty artystyczne Szkoły Dziedzictwa Kulturowego Pogranicza. Najciekawszym obiektem w tej miejscowości jest natomiast drewniana cerkiew prawosławna z pierwszej połowy XIX w.
Na stokach Chrzyszczatej zachowało się wiele pozostałości umocnień z okresu obu wojen światowych. Pierwsze bunkry i rowy strzeleckie budowała w tym miejscu armia austrowęgierska w 1914 r. Strategiczne położenie masywu Chryszczatej sprawiło, że tutejsze okopy rozbudowywano także w okresie wojny polsko-bolszewickiej oraz II wojny światowej. Na zalesionym szczycie Chryszczatej znajdziemy też zabytkowy słup geodezyjny.