pieszy niebieski
Niebieski szlak z Kuźnic do schroniska PTTK "Murowaniec"
Szlak podejściowy z Kuźnic (1015 m n.p.m.) na Halę Gąsienicową (1510 m n.p.m.). Może stanowić cel sam w sobie, jednak wielu turystów traktuje dotarcie na Halę jako punkt wyjścia do dalszej wysokogórskiej wędrówki. Szlak latem bez trudności technicznych, zimą może być zawiany i miejscami zagrożony lawinami.
Wędrówkę rozpoczynamy w Kuźnicach, skąd rozchodzą się popularne szlaki w kilka rejonów Tatr. Przechodzimy przez mostek na potoku Bystra i skręcamy w lewo za niebieskimi znakami. Zagłębiamy się w las, którym podchodzimy aż w rejon szczytu Boczań. Żegnamy cień świerczyn i trawersujemy tuż poniżej grani Skupniów Upłaz. To bardzo przyjemny odcinek szlaku, gdyż wiedzie tylko lekko pod górę, za to po lewej stronie mamy rozległy widok na Dolinę Olczyską, a przed nami i po prawej stronie również zaczynają się otwierać interesujące widoki. Po chwili po prawej stronie widzimy w dole Dolinę Jaworzynki.
Dochodzimy do Przełęczy między Kopami (1499 m n.p.m.). Po lewej stronie wznosi się Wielka Kopa Królowa, po prawej stronie przełęczy – Mała Królowa Kopa i dalej Kopa Magury o charakterystycznym kształcie. Na szerokiej przełęczy wygodne miejsce odpoczynku. Tutaj dochodzi alternatywny szlak podejściowy z Kuźnic przez Dolinę Jaworzynki (żółty).
Teraz przed nami przyjemny i wygodny odcinek wiodący przez Karczmisko. Uwaga: zimą, gdy szlak jest nieprzedeptany, ten rejon staje się bardzo mylący, można łatwo zabłądzić. Otwiera się przed nami jeden z najbardziej charakterystycznych pejzaży tatrzańskich – na Kościelce i szczyty, których granią wiedzie Orla Perć. Dalej wznosi się masyw Koszystej.
Ostatni odcinek pokonujemy lekko w dół. Jesteśmy w walnej Dolinie Suchej Wody Gąsienicowej, a dokładnie w jej górnym piętrze zwanym popularnie Halą. Stoi tu wiele budynków – m.in. leśniczówka, ośrodek szkoleń Polskiego Związku Alpinizmu, czyli „Betlejemka”, gdzie nocują instruktorzy taternictwa i ich kursanci, dalej stacja meteorologiczna, stare szałasy pasterskie i charakterystyczny budynek schroniska „Murowaniec” – cel naszej wycieczki.