pieszy niebieski

Niebieski szlak z Wielkiego Rogacza na Przeł. Rozdziela

Jest to fragment niebieskiego szlaku biegnącego przez Beskidy i grzbiet Małych Pienin, wzdłuż granicy polsko-słowackiej. Ma 6,3 km i jest dość łatwy technicznie, przez co pokonanie go nie powinno zając więcej niż 2 godziny. Warto się nim wybrać na wycieczkę ze względu na wiele pięknych punktów widokowych.

Wielki Rogacz to zalesiony szczyt w Beskidzie Sądeckim, wspinający się na wysokość 1182 m n.p.m. Ma dwa wierzchołki i należy do Pasma Radziejowej. Sąsiaduje z najwyższym szczytem w tym rejonie, czyli Radziejową (1266 m n.p.m.), od której oddziela go przełęcz Żłobki, a także z Małym Rogaczem (zaliczanym przez niektórych jako trzeci wierzchołek Wielkiego Rogacza), który znajduje się po drugiej stronie przełęczy Obrazek. Poza naszym niebieskim traktem, przez Wielki Rogacz przechodzi także Główny Szlak Beskidzki. Świetnymi bazami wypadowymi na to wniesienie są Piwniczna-Zdrój, Rytro i Szczawnica.

Niebieski trakt prowadzi nas z Wielkiego Rogacza na południe. Schodzimy najpierw do przełęczy Obrazek (1140 m n.p.m.), a później wdrapujemy się na Mały Rogacz (1162 m n.p.m.). Następnie nasz szlak opada przez zalesione stoki do Gromadzkiej Przełęczy. Leży ona na granicy polsko-słowackiej, na wysokości 938 m n.p.m., w bliskim sąsiedztwie przełęczy Obidza. Znajdujemy się w tej chwili na umownej granicy pomiędzy Pasmem Radziejowej, a Górami Lubowelskimi. Na północnych stokach Gromadzkiej Przełęczy znajdują się dwa schroniska turystyczne: Bacówka pod Obidzą i Chata Wątorówka.

Niebieski szlak wychodzi z Gromadzkiej Przełęczy na południe, wiodąc przez cały swój dalszy odcinek wzdłuż granicy polsko-słowackiej. Musimy się jeszcze wdrapać na 920-metrowy Szczob, a następnie schodzimy do leżącej na wysokości 803 m n.p.m. przełęczy Rozdziela, która oddziela Beskid Sądecki od Pienin. W przeszłości znajdowało się na niej turystyczne przejście graniczne między Polską a Słowacją. Na rozległej, trawiastej przełęczy Rozdziela można znaleźć kilka bardzo dogodnych punktów widokowych do obserwacji Tatr, Pienin, Gorców i Beskidów. Pod przełęczą stoi niewielka, drewniana bacówka, w której turyści mogą posilić się oscypkami.  

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments