pieszy niebieski

Niebieski szlak, Zawoja Wełcza - Lachowice

Rozpoczynający się w Zawoi niebieski szlak wiedzie przez malownicze, beskidzkie wzgórza na pograniczu województw śląskiego i małopolskiego. Można nim dojść z osiedla Wełcza w tej miejscowości aż do stacji PKP w Lachowicach. Po drodze trakt wdrapuje się na 1111-metrowy Jałowiec.

Wełcza to zachodnie osiedle małopolskiej wsi Zawoja, leżącej w dolinie rzeki Skawica, przy drodze wojewódzkiej nr 957. Miejscowość ta powstała w XVI w. u stóp Babiej Góry (1725 m n.p.m.), najwyższego szczytu Beskidów Zachodnich, który wznosi się na pograniczu polsko-słowackim. Zawoja jest ważnym centrum turystycznym i krzyżuje się w niej wiele górskich szlaków. Na południu wsi działa Ośrodek Edukacyjny Babiogórskiego Parku Narodowego oraz ciekawy skansen budownictwa regionalnego. Ważnym zabytkiem w Zawoi jest też drewniany kościół p.w. św. Klemensa z drugiej połowy XIX w. Klimatem przeszłości tchnie także sama Wełcza, w której rozpoczyna się niebieski szlak na Jałowiec. Osiedle ciągnie się wzdłuż tylko jednej ulicy i przypomina starodawną wioskę wśród zalesionych szczytów. Można w niej znaleźć m.in. kilka gospodarstw agroturystycznych i całoroczne schronisko młodzieżowe.

Niebieski szlak prowadzi z Wełczy na północny zachód, aby po chwili zacząć się wspinać na zalesiony stok. Podejście na szczyt Jałowca zajmuje średnio niecałe 2 godziny. Jest to góra na pograniczu Beskidu Żywieckiego i Makowskiego, wnosząca się on na wysokość 1111 m n.p.m. Pod szczytem można znaleźć otwartą Halę Trzebuńską, z której roztacza się wspaniały widok zarówno na Babią Górę, jak i wzgórza Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Kotlinę Żywiecką. Skręcając na Jałowcu w szlak żółty i idąc na wschód, po niedługim czasie można dotrzeć do Przełęczy Opaczne, w której działa prywatne schronisko turystyczne.

Niebieski trakt sprowadza nas przez porastający beskidzkie zbocza, bajkowy las do osiedla Wsiórz, administracyjnie należącego do wsi Stryszawa. Znajduje się tam skrzyżowanie okolicznych szlaków. Ciekawostką tego miejsca jest też tzw. dzwonnica loretańska. Owa niepozorna, drewniana konstrukcja jest poświęcona Matce Bożej, a jej nazwa odnosi się do miasteczka Loreto we Włoszech, słynącego z miejscowego kultu maryjnego.

Z osiedla Wsiórz pozostało jeszcze około jednej godziny drogi do leżących dalej na północy Lachowic. Jest to stara wieś, położona około 10 km na zachód od Suchej Beskidzkiej. Leży na wysokości ponad 400 m n.p.m. i przepływa przez nią potok Lachówka. Liczące sobie zaledwie 2200 mieszkańców Lachowice są doskonałym punktem wypadowym na górskie szlaki Beskidu Małego i Żywieckiego. Najciekawszym zabytkiem miejscowości jest drewniany kościół św. Piotra i Pawła z drugiej połowy XVIII w. Inną z tutejszych atrakcji turystycznych jest też przebiegająca przez Lachowice linia kolejowa z Żywca do Suchej Beskidzkiej. Powstała ona w XIX w. jako część Galicyjskiej Kolei Transwersalnej i ma opinię jednej z najpiękniejszych w całej Polsce.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments