rowerowy żółty

Pętla rowerowa Wronki

Oznakowana kolorem żółtym Pętla rowerowa Wronki prowadzi przez spokojne, nadwarciańskie miejscowości oraz rozległe obszary leśne w północno-zachodniej części województwa wielkopolskiego. Szlak rozpoczyna się i kończy we Wronkach, które powinni odwiedzić wszyscy pasjonaci architektury.

Wronki słynęły zawsze z sukcesów swojej drużyny piłkarskiej, fabryki sprzętu AGD i wielkiego zakładu karnego, który jest jednym z najwspanialszych przykładów budownictwa neogotyckiego w Wielkopolsce. Owy ceglany kompleks powstał pod koniec XIX w. jako Centralne Więzienie na Księstwo Poznańskie i był wzorowany na podobnych obiektach powstających w tym czasie w Ameryce Północnej. We Wronkach warto zobaczyć również wybudowany w XV w., gotycki kościół św. Katarzyny i położony nad Wartą, XVII-wieczny kościół klasztorny oo. Franciszkanów. Do tej barokowej przylega XIX-wieczny budynek klasztorny, który jest obecnie siedzibą seminarium duchownego. Podobnie jak wiele innych starych gmachów w mieście, został on wzniesiony w stylu neogotyckim.

Po przyjrzeniu się wronieckim zabytkom, przejeżdżamy mostem na północny brzeg Warty. Nasza rowerowa pętla rozpoczyna się na skrzyżowanie ulic Leśnej i Rzecińskiej. Prowadzi najpierw na zachód, ulicą Leśną, a po chwili skręca w prawo, w Topolową. Następnie obija znów w lewo, w ulicę Zacisze, z której po krótkim odcinku zjeżdżamy w prawo, na leśną drogę. Na następnym, kilkukilometrowym odcinku trakt często zakręca, dlatego warto zwracać baczną uwagę na jego oznaczenia. Przejeżdżamy po pewnym czasie na drugą stronę linii kolejowej relacji Wronki – Krzyż Wielkopolski. Następnie rowerowa pętla dociera do drogi wojewódzkiej nr 150. Na skrzyżowaniu z nią skręcamy w prawo i jedziemy przez pewien czas w dół biegu przepływającej obok Warty.

Rowerowa pętla przecina dość spokojną okolicę, prowadząc nas teraz skrajem lasu. Droga asfaltowa nie jest na tym odcinku szczególnie ruchliwa. Przepływająca po prawej stronie Warta jest znacznie szersza niż np. w Poznaniu i ma nieuregulowane brzegi. Wzdłuż jej krętego jak serpentyna koryta powstają tu liczne rozlewiska. Na wysokości miejscowości Krasnobrzeg mijamy miejsce przeprawy promowej do położonej na południowym brzegu rzeki miejscowości Wartosław.

Po następnych kilku kilometrach docieramy do wsi Chojno, pośrodku której wznosi się biały, neobarokowy kościół z lat 20-stych XX w. Rowerowa pętla zjeżdża za tą miejscowością z asfaltówki w lewo, znów po pewnym czasie wkraczając do lasu. Docieramy w nim do jeziora Chojno, zakręcając po łagodnym łuku wzdłuż jego brzegów na północ. Około 500 m dalej znów wjedziemy na wojewódzką szosę „150”, tym razem kierując się na wschód. Po pewnym czasie nasz szlak skręca w lewo, w asfaltową drogę wojewódzką 149 na Mokrz. Pokonujemy teraz długi, leśny odcinek, docierając w końcu do położonych w tej miejscowości stacji PKP i przejazdu kolejowego na przekraczanej już przez nas wcześniej linii z Wronek do Krzyża Wielkopolskiego. Około 2 km za Mokrzem zjeżdżamy z asfaltowej „149” na prawo, w kolejną leśną drogę. Rowerowa pętla zakręca później stopniowo na południowy wschód, doprowadzając nas z powrotem na ulicę Leśną we Wronkach.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments