pieszy zielony

Pieszy szlak turystyczny z Przełęczy Przegibek do Rycerki - Kolonii

Jest to fragment szlaku prowadzącego z Rycerki Dolnej przez Przełęcz Przegibek (990 m n.p.m.) do Kolonii, najwyżej położonego osiedla Rycerki Górnej. Od Przełęczy Przegibek do Rycerki-Kolonii wiedzie najpierw łagodnie opadającą ścieżką trawersującą stoki Bendoszki Wielkiej, a następnie prowadzi pośród zabudowań wzdłuż niewielkiego potoku Ciapków i doliną Potoku Rycerskiego. Czas przejścia z Przełęczy Przegibek do Rycerki-Kolonii to 1 godz., w przeciwną stronę 1,5 godz.

Szlak skomunikowany jest z czarnym szlakiem prowadzącym z Soli przez Bendoszkę do węzła szlaków na Przełęczy Przegibek, a także dwoma szlakami zaczynającymi się w Rycerce-Kolonii: żółtym wiodącym na Wielką Raczę i czerwonym prowadzącym na Bendoszkę Wielką. Uwaga - widoczny na mapach niebieski szlak prowadzący z Rycerki-Kolonii do Zwardonia jest zlikwidowany.

Trasa szlaku przebiega obok Schroniska PTTK na Przełęczy Przegibek, a tuż przy jego zakończeniu w Rycerce-Kolonii znajduje się całoroczne szkolne schronisko młodzieżowe. W Rycerce-Kolonii jest możliwość skorzystania z komunikacji autobusowej - szlak kończy się bowiem tuż obok przystanku PKS. Na przystanku tym zaczynają się także dwa szlaki: czerwony i żółty, przez chwilę wiodące razem z naszym szlakiem. Czas przejścia szlakiem czerwonym na Bendoszkę Wielką - 1 godz. 20 minut, szlakiem żółtym na Wielką Raczę - 2 godziny.

Ciekawostką jest historia powstania Rycerki-Kolonii - ta najmłodsza w okolicy osada założona została w 1873 roku przez kolonistów z austriackiej Styrii. Sprowadzeni zostali oni tutaj przez Habsburgów, zarządzających w tym czasie Żywiecczyzną. Rycerka-Kolonia była też pierwszym miejscem, z którego organizowano turystyczne wyjścia na Wielką Raczę. Zarówno w okresie II wojny światowej, jak i po jej zakończeniu okoliczne góry były miejscem działalności wielu oddziałów partyzanckich. Przypomina o tym pomnik, znajdujący się nieco poniżej przystanku, na którym kończy się szlak.

Będąc na Przełęczy Beskidek warto podejść czarnym szlakiem na Bendoszkę Wielką (1144 m n.p.m.), a szczycie której ustawiono 23-metrowy, metalowy Krzyż Jubileuszowy Krzyż Ziemi Żywieckiej. Z polany przyszczytowej rozciąga się znakomita panorama Beskidu Żywieckiego, a także położonego dalej na północ Beskidu Śląskiego. Na polanie nieco dalej od szczytu, kilkadziesiąt metrów od Krzyża w kierunku północno-zachodnim znajduje się kolejny punkt widokowy - na słowacką Małą Fatrę.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments