specjalny Śladami Powstania Wielkopolskiego
Poznań: Trasa północna
Przebieg: Park Cytadela - ul. Armii Poznań - ul. Św. Wojciech - ul. Wroniecka - Stary Rynek
Dystans: 3,1 km
Czas: pieszo (ok. 2 h), rower (1 h)
- - - OPIS TRASY - - -
- PARK CYTADELA -
Spacer rozpoczynamy przy pomniku harcerzy staromiejskich, bowiem Powstanie Wielkopolskie to nie tylko czyn dorosłych, ale także bohaterska odwaga młodych patriotów.
Dalej największym parkiem Poznania (ok. 100 ha) schodzimy na stronę południową do stoków Cytadeli (potoczna nazwa), gdzie umiejscowiona jest kwatera powstańców wielkopolskich. Znajduje się tutaj pomnik (10-tonowy głaz z krzyżem z czarnego marmuru) i blisko 400 mogił powstańców. Wśród nich odnaleźć można także miejsce spoczynku Romana Wilkanowicza – dziennikarza i poety, uczestnika powstania, a także dwóch cudzoziemców, poległych w czasie powstania: Józefa Moellenbroka i Vinzenzo Cittadiniego.
Następnie, kierując się na zachód, dochodzimy (wzdłuż stoku) do tzw. Małej Śluzy. Kiedy zejdziemy stromo w dół, na murowanych skarpach dawnej twierdzy ukażą się płyty poświęcone wielkopolskim oddziałom wojskowym i ich żołnierzom. Wśród nich uczczone zostały jednostki wywodzące się z oddziałów powstańczych z lat 1918 i 1919.
- WZGÓRZE ŚW. WOJCIECHA -
Opuszczając Park Cytadela przechodzimy Aleją Niepodległości (pod wiaduktem) i skręcamy w lewo w ulicę św. Wojciech, przy której odnajdujemy najstarszy istniejący cmentarz miasta – zasłużonych Wielkopolan. Na cmentarzu spoczywa pierwszy dowódca powstania – generał Stanisław Taczak (1874-1960), którego wolą było spocząć w Poznaniu wśród swoich żołnierzy. W listopadzie 1988 roku na dawnym dziedzińcu koszarowym Fortu Winiary (Cytadeli) wylądował wojskowy śmigłowiec, który z Malborka przywiózł szczątki Generała.
- STARY RYNEK -
Dalej idziemy w stronę ul. Wronieckiej, która prowadzi nas do Starego Rynku. Udajemy się w prawo do Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Odwach, którego wyjątkowe zbiory oraz prezentacje multimedialne przybliżają zwiedzającym Powstanie Wielkopolskie 1918/1919. Na Starym Rynku warto odwiedzić również Wielkopolskie Muzeum Wojskowe Oddział Muzeum Narodowego, posiadające bogaty zbiór eksponatów powstańczych. Na ścianie kamienicy nr 75 znaleźć można tablicę upamiętniającą fakt wywieszenia pierwszej (po 125 latach) niewoli polskiej flagi.