specjalny Śladami Powstania Wielkopolskiego
Poznań: Trasa południowa
Przebieg: Park Drwęskich - ul. Niezłomnych - ul. Powstańców Wielkopolskich - ul. Ratajczaka - ul. św. Marcin - ul. Wrocławska - Stary Rynek
Dystans: 1,6 km
Czas: pieszo (ok. 2 h), rowerem (ok. 1 h)
--- OPIS TRASY ---
- PARK DRWĘSKICH -
Spacer rozpoczynamy od monumentalnego pomnika powstańców wielkopolskich (autorstwa prof. Alfreda Wiśniewskiego) znajdującego się obok parku Drwęskich. Warto dodać, że prawnik Jarogniew Drwęski był pierwszym i zasłużonym prezydentem Poznania po odzyskaniu niepodległości. Pomnik przedstawia postaci oficera i szeregowca, symbolizujących wszystkich powstańców walczących z pruskim zaborcą. Monument doskonale komponuje się w przestrzeń parku i otoczenia, dając przechodniom uczucie powagi i doniosłość tamtych wydarzeń.
- UL. NIEZŁOMNYCH -
Przejściem podziemnym wychodzimy na ul. Niezłomnych. Na gmachu Izby Rzemieślniczej (narożnik budynku z Al. Niepodległości) wmurowana została tablica upamiętniająca rzemieślników wielkopolskich - ofiary walk o wolność Ojczyzny w latach 1918-19 i 1939-45. Idąc dalej, po prawej stronie mijamy Stary Browar. W czasie wybuchu Powstania Wielkopolskiego komendant Wincenty Wierzejewski, dowodząc kompanią skautów, zdobył istniejący niedaleko (w tym miejscu obecnie hotel Novotel) fort Grolman. Do tamtych wydarzeń nawiązuje dziś bryła współczesnego Starego Browaru od strony ul. Krakowskiej.
- SKRZYŻOWANIE ULIC: RATAJCZAKA I POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH -
Ulicą Niezłomnych dochodzimy do skrzyżowania z ul. Ratajczaka i Powstańców Wielkopolskich. Spoglądając w lewo, zobaczymy Szkołę Podstawową nr 75, której patronują powstańcy. W środku znajduje się tablica upamiętniająca zryw powstańczy.
- UL. ŚW. MARCIN -
Schodzimy ulicą Ratajczaka w dół. Dochodząc do ul. św. Marcin, skręcamy w prawo. Przy kościele pw. św. Marcina (przy wejściu od strony groty) odnajdujemy tablicę ufundowaną w 1933 r. przez uczestników Powstania Wielkopolskiego ku pamięci zmarłych towarzyszy.
- UL. WROCŁAWSKA -
Idąc dalej ul. św. Marcin dochodzimy do ul. Wrocławskiej, w którą skręcamy. Kierujemy się na Stary Rynek. Po lewej stronie na kamienicy nr 18 w fasadę wmontowano tablicę poświęconą marynarzom-insurgentom i bosmanowi Adamowi Białoszyńskiemu, który w kawiarni Zielona, znajdującej się w tym budynku prowadził zaciąg do IV kompanii.
- STARY RYNEK -
Wychodząc na płytę Starego Rynku, skręcamy w lewo. Na pierzei zachodniej odnajdujemy Aptekę pod Złotym Lwem, na której umieszczono tablicę upamiętniającą zawieszenie polskiego sztandaru na Ratuszu 28 grudnia 1918 r.
Naprzeciw apteki podziwiać możemy klasycystyczny budynek dawnej strażnicy miejskiej, w którym mieści się Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Odwach. Poza aranżacją dwupoziomowego wnętrza i bogatymi zbiorami, muzeum proponuje również projekcje filmów na temat Powstania Wielkopolskiego. Na Starym Rynku można odwiedzić również Wielkopolskie Muzeum Wojskowe posiadające bogaty zbiór eksponatów powstańczych.