rowerowy żółty

Rowerowy Szlak Miodowy

Oznakowany kolorem żółtym szlak miodowy to 15-kilometrowa pętla rowerowa w południowej Wielkopolsce, pozwalająca zwiedzić malownicze tereny gminy Pakosław. Swoją nazwę wziął od licznie występujących na jej terenie pasiek. Na szlaku można znaleźć także stare kościoły i pałace.

Szlak rozpoczyna się na parkingu w Pakosławiu, przy tablicy z mapą turystyczną gminy. Wyruszamy na północ, w kierunku wsi Ostrobudki. Już po chwili mijamy pierwsze dwie, pszczele pasieki, a następnie docieramy do okazałego pałacu, wybudowanego w końcu XVIII w. dla Michała Krzyżanowskiego. Klasycystyczna rezydencja w Pakosławiu jest otoczona romantycznym parkiem ze stawem i starodrzewem. Pałac pełni dziś funkcję hotelu i centrum konferencyjnego. Działają w nim także restauracja, pub i ośrodek kultury francuskiej. W jego bliskim sąsiedztwie wznosi się natomiast ciekawy kościół, wybudowany pod koniec XIX w. w stylu neogotyckim.

Rowerowy Szlak Miodowy prowadzi następnie drogą powiatową na północny zachód. W Ostrobudkach możemy zwiedzić niewielki skansen pszczelarski. Zgromadzone w nim ule pochodzą nierzadko z przełomu XIX i XX w. Część z nich ma formę fantazyjnych rzeźb postaci w spiczastych kapelusikach, których usta służyły przez lata jako wejścia do pszczelich domków. Wyjeżdżamy z Ostrobudek w kierunku zachodnim. Polna droga doprowadza nas do kolejnych dwóch pasiek, zlokalizowanych we wsi Chojno. Nieopodal można zobaczyć niewielki dworek szlachecki z przełomu XIX i XX w. Kolejnym przystankiem szlaku jest natomiast Golejewo, gdzie warto odwiedzić kolejną pasiekę w gospodarstwie agroturystycznym.

Następnie Rowerowy Szlak Miodowy prowadzi nas do Golejewka, w którym wznosi się piękny, neorenesansowy pałac Czarneckich. Został on wybudowany w połowie XIX w., nieopodal pozostałości wczesnośredniowiecznego grodu stozkowego. Dwie wieże rezydencji i dekoracje fasady miały nawiązywać do słynnych zamków znad francuskiej Loary. Wjazdu do posiadłości strzeże okazała wieża bramna, zwieńczona baniastym hełmem. Golejewko słynie z miejscowej stadniny koni rasy angielskiej. Warto odwiedzić tutejsze muzeum powozów oraz trofeów jeździeckich. Innym ciekawym obiektem w miejscowości jest nawiązujący do stylu renesansowego kościół z początku XX w., w którym można podziwiać zachowane z poprzednich stuleci wyposażenie.

Rowerowy Szlak Miodowy wiedzie dalej na południe. Przejeżdżamy przez niewielką, leśną enklawę do wsi Drogi, gdzie musimy skręcić w prawo, w kierunku miejscowości Sowy. Kolejne pasieki mijamy m.in. w miejscowościach Zaorle i Pomocno, na wysokości których miodowy trakt zakręca po łagodnym łuku na północ i doprowadza nas wkrótce do Pakosławia.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments