rowerowy czerwony

Santok - Skwierzyna - Wierzbno

Szlak rozpoczyna się w miejscowości Santok, w której dokonano wielu odkryć archeologicznych. Najstarsze zabytki archeologiczne pochodzą z osady zamieszkiwanej w neolicie (IV-III tysiąclecie p.n.e.). W Santotku znajduje się również kościół z 1858 roku, dzwonnica z 1764 roku oraz wieża widokowa stojąca się na miejscu dawnej osady.

Niedaleko możemy równiez zobaczyć rezerwat przyrody "Santockie Zakole", gdzie celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych pozostałości lasów łęgowych w postaci kęp starych drzewostanów, dla zachowania ich unikatowych zasobów genowych oraz ochrona miejsc lęgowych ptaków wodno-błotnych. W tym miejscu uchodzi również Noteć do Warty.

Jadąc wzdłóż Warty dotrzemy do Murzynowa, gdzie warto odwiedzić kościół z I połowy XIX wieku, a następnie do Skwierzyny (koło rynku jest zabytkowy kościół p.w. św. Mikołaja). W Chełmsku również znajduje się zabytkowy kościół, wybudowany już w XVII wieku. W Rokitnie możemy zobaczyć zabytkowe budynki z początku XX wieku, kaplicę polną z 1758 roku oraz kościół z połowy XVIII wieku, który jest bazyliką mniejszą, w którym znajduje się cudowny obraz Matki Bożej. Następnie do Wierzbna będziemy przemieżać drogę św. Jakuba, przejeżdzając przez Pszczewski Parki Krajobrazowy.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments