ścieżka przyrodnicza / dydaktyczna

Ścieżka „PUSZCZA”

Ścieżka ma 8 przystanków. Czas przejścia to 2-3 godziny.

Początek ścieżki znajduje się w pobliżu mostu na rzece Czarna Hańcza we wsi Wysoki Most, położonej w południowo - wschodniej części parku. Idąc ścieżką, odkryjemy kilka tajemnic z historii Puszczy Augustowskiej oraz jej bogactwa przyrodniczego.

  1. Stare trakty - od końca XIV wieku znajdowała się tu główna przeprawa przez Czarną Hańczę na przebiegu starych dróg z Grodna, Przełomu, Perstunia i Merecza w kierunku dworu na wyspie.
  2. Czarna Hańcza - podziwiać stąd można malowniczy odcinek Czarnej Hańczy przed wkroczeniem na teren Puszczy Augustowskiej (miejsce szczególnie urokliwe jesienią).
  3. Stanowisko archeologiczne z epoki kamienia - znajdują się tu liczne i bogate stanowiska archeologiczne z epoki kamienia o czym świadczy dużą ilość narzędzi kamiennych.
  4. Kamedulska smolarnia - ponad trzysta lat temu działała tu smolarnia należąca do zakonu Kamedułów Wigierskich.
  5. Morena czołowa i oz - w okolicy Wysokiego Mostu moreny czołowe rozmieszczone są w regularny sposób na odcinku kilku kilometrów.
  6. Żurawinowe Bagno - za moreną znajduje się torfowisko zwane "Żurawinowym Bagnem" leżące w rezerwacie "Parowy".
  7. Starodrzew - drzewa rosną tu luźno, umożliwiając obserwację znacznej przestrzeni tego ciekawego lasu.
  8. Suchar Konopniak - Konopniak to malownicze jeziorko śródleśne zaliczane do kategorii – suchar (jezioro dystroficzne). W okolicy tego jeziorka można napotkać dziki i wilki.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments