Ścieżka spacerowa "FILOZOFICZNA": Kobylnica - Czerwonak

Od stacji PKP w Kobylnicy (0,0 km) idziemy za znakami rozpoczynającego się tu szlaku żółtego ulicą Dworcową w stronę przejazdu kolejowego. Skręcamy w prawo w ul. Swarzędzką (którą prowadzi szlak rowerowy R-1 i Droga św. Jakuba), mijamy za przejazdem kolejowym przystanek autobusowy (0,5 km) i przekraczamy drogę Poznań-Gniezno, idąc ul. Dąbrówki w kierunku Wierzenicy. Za zabudowaniami hotelu Ossowski i firmy Ossmet (na terenie wojskowym), skręcamy razem ze szlakiem R-1 i Drogą św. Jakuba z drogi asfaltowej w lewo (1,0 km) na dróżkę leśną, która prowadzi tu przez dość mocno pofalowany teren.

Przecinamy dolinkę wysychającego strumienia i dalej wychodzimy na skraj doliny rzeki Głównej - prawego dopływu Warty, dł.46 km, wypływającego z Jeziora Lednica. Skręcamy tu w prawo i zaraz w lewo na drogę, którą opuściliśmy wychodząc z Kobylnicy (2,0 km). Rosną przy niej okazałe białodrzewy o obw. 390 i 430 cm. Przechodzimy przez most na Głównej i tą drogą docieramy do zabudowań Wierzenicy, dochodząc ul. Dębową do skrzyżowania dróg (2,5 km). Kontynuując wycieczkę szlakiem żółtym na skrzyżowaniu dróg skręcamy w lewo, odchodząc drogą polną od szlaku R-1 i Drogi św. Jakuba.

Skrajem lasu i pól idziemy na płd. – zach. Mijamy leśniczówkę Mechowo (3,6 km), przed, którą wchodzimy do lasu. Droga teraz opada w dół i wychodzi na skraj lasu. Po lewej w oddali widoczne są zabudowania Mechowa (administracyjne część Wierzenicy), gdzie w dawnym młynie uruchomiono w 1929 r. fabrykę akumulatorów. Dała ona początek poznańskim Zakładom Elektrotechnicznym „Alco”, połączonym później z poznańską „Centrą”. Tam też, w dolinie Głównej, znajdują się stawy rybne.

Przecinamy tu strumień i skrajem lasu dochodzimy do skrzyżowania dróg na porośniętej lasem krawędzi doliny Głównej. Skręcamy tu w prawo (4,7 km) i drogą polną z biegnącą obok linią energetyczną idziemy na płn. – zach., w kierunku Kicina. Do wsi wchodzimy ul. Fabryczną. Na rozwidleniu dróg, przy figurze maryjnej z 1922 r., skręcamy w prawo skos w ul. Swarzędzką (6,6 km).

Po 200 m mijamy po prawej cmentarz (z tablicą ku czci 33 ofiar I wojny światowej oraz groby ochotników poległych w 1939 i 1945 r. w walce z Niemcami) i dochodzimy do drewnianego kościoła św.Józefa z lat 1749-51,z wieżą dobudowaną w 1863 r. z rokokowym wyposażeniem wnętrza z XVIIIw. Kościół usytuowany jest na wzgórzu, prawdopodobnie dawnym grodzisku stożkowatym. Za kościołem, na skrzyżowaniu, skręcamy w lewo w ul. Wiejską. Mijamy po prawej staw i zieleniec z aleją lipową i starodrzewem, przy którym skręcamy w prawo w ul. Wodną i dochodzimy do drogi asfaltowej Poznań-Wierzonka, obok pętli autobusu komunikacji gminy Czerwonak w Kicinie (7.6 km) - podpoznańskiej wsi, położonej na skraju Puszczy Zielonka, 10 km na płn. - wsch. od centrum Poznania.

Przekraczamy tu drogę asfaltową, mijając po prawej dawny zajazd (częściowo o konstrukcji szachulcowej) i usytuowaną obok murowano-szachulcową kuźnię podcieniową z ok. 1910 r. i wędrujemy nadal ul. Wodną. Dalej idziemy drogą gruntową skrajem lasu. Przy liniach wysokiego napięcia (8,3 km) skręcamy w prawo, w lasy Puszczy Zielonka. Przy wyrębie kierujemy się w lewo (9,0 km), a po chwili w prawo i klucząc leśnymi dróżkami idziemy przez mocno pofałdowany teren. Dochodząc do szlaku czerwonego i niebieskiego skręcamy w lewo (9,7 km) i razem z nimi wchodzimy na szczyt Dziewiczej Góry (9,9 km). Tu kończy się szlak żółty i niebieski. Przy węźle szlaków pieszych usytuowany jest też II przystanek przebiegającej tu ścieżki przyrodniczo-leśnej „Dziewcza Góra”.

Z Dziewiczej Góry do Czerwonaka idziemy szlakiem czerwonym, schodząc w dół stromą ścieżką leśną między krzewami tarniny, a dalej przez las do asfaltowej drogi (10,5 km), którą kierujemy się w lewo. Po 300 m schodzimy z niej w prawo, a po chwili zbaczamy w lewo skos i przez las dochodzimy do zabudowań Czerwonaka. Skręcamy tu w lewo (11,9 km) i ulicami Zieloną, Poprzeczną oraz Źródlaną (prowadzącymi górną krawędzią doliny Warty) dochodzimy do ul. Kościelnej, którą w prawo schodzimy w dół. Mijamy po lewej stronie nowoczesny kościół Niepokalanego Serca NMP, zbudowany w latach 1973-78 wg proj. arch. Aleksandra Holasa i dochodzimy do drogi poznańskiej przy stacji PKP i przystanku autobusowym w Czerwonaku (13,1 km), gdzie kończymy naszą wycieczkę.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments