ścieżka spacerowa
Ścieżka spacerowa "ŚRÓDLEŚNA": Łopuchowo - Sława Wielkopolska
Dojazd do Łopuchowa pociągiem (linia Poznań – Wągrowiec) lub autobusem PKS. Powrót ze Sławy Wlkp. pociągiem (linia Wągrowiec – Poznań) lub autobusem PKS. Szlak prowadzi przez płn. część Puszczy Zielonka, pofałdowany teren, porośnięty lasami o zróżnicowanym charakterze. Na jego trasie pojawiają się także malownicze rynny jeziorne.
Łopuchowo to wieś położona 7 km na płn.- wsch., od Murowanej Gośliny, przy drodze i linii kolejowej Poznań – Wągrowiec. We wsi zrujnowany dwór szachulcowy z 1780 r., rozbudowany w latach 1800-25. Przy nim park krajobrazowy (pow. 3,3 ha) ze stawem i alejami grabowymi, będącymi pozostałością założenia regularnego z końca XVIII w. Obok obszerny kompleks zabudowań folwarcznych z 2 poł. XIX w. Na zach. krańcu wsi szachulcowa - ceglana kaplica św. Wawrzyńca z końca XIX w., ostatnio przebudowana.
Od stacji PKP w Łopuchowie (0,0 km) idziemy w lewo drogą wzdłuż linii kolejowej, w kierunku Murowanej Gośliny. Po 300 m zbaczamy z niej w lewo na drogę asfaltową do Łopuchówka, którą prowadzi też szlak rowerowy R-5. Przechodzimy tu przez przejazd kolejowy, mijamy po lewej boisko piłkarskie i początkowo przez pola, a dalej przez las, dochodzimy do miejsca postojowego przy drewnianej stodole (1,4 km). Tu skręcamy w lewo, odchodząc od szlaku rowerowego R-5, na drogę leśną i zaraz na rozwidleniu dróg, idziemy w prawo skos prostym duktem przez wysokopienny las. Dalej przez pewien czas wędrujemy wzdłuż siatki ogradzającej młodnik. Przecinamy następnie gruntową drogę jezdną i zaraz na skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Idziemy teraz dość trudnym do przejścia duktem, a dalej dróżką przez las mieszany.
Przekraczamy drogę asfaltową Łopuchówko - Dąbrówka Kościelna (3,8 km), którą prowadzi szlak rowerowy i bezdrożem schodzimy w dość stromą rynnę jeziorną. Tu dochodzimy do płn. krańca Jeziora Leśnego (pow. 11 ha), skręcamy przy nim w lewo wędrując teraz wzdłuż wsch. brzegu jeziora. Na jego przeciwległym brzegu znajduje się rezerwat florystyczny „Żywiec Dziewięciolistny” (pow. 10,51 ha), chroniący stanowisko w Wielkopolsce rośliny, charakterystycznej dla buczyn karpackich. Nad jeziorem mijamy barakowóz (stanicę wędkarską Koła PZW „Świerki”) i pomosty wędkarskie. Odchodząc dalej od jeziora idziemy krętą drogą leśną pod górę, prowadzącą wzdłuż wysokiego zbocza (po lewej) i rozpadliny (po prawej), wychodząc na drogę asfaltową Łopuchówko – Dąbrówka Kościelna (5,0 km), którą idziemy w prawo razem z przebiegającym nią szlakiem rowerowym. Mijamy po prawej szkółkę leśną, a dalej boisko piłkarskie i dochodzimy do styku ze szlakiem pieszym niebieskim i rowerowym R-4, przy dawnym cmentarzu na płn. skraju wsi Głęboczek (5,9 km).
Głęboczek to śródleśna wieś położona w głębokiej dolinie Goślinki (prawego dopływu Warty), nad Jeziorem Głęboczek (pow. 3 ha), 7 km na wsch. od Murowanej Gośliny. Od 1445 r. do połowy XVI w. przejściowo był miastem. Znajdował się tu również kościół rozebrany w 1744 r. Przy drodze do centrum wsi pomnikowa sosna o obw. 300 cm, o parasolowatej koronie i odsłoniętym systemem korzeniowym. Nad jeziorem, na lewym brzegu Goślinki, znajduje się grodzisko stożkowate „Pański Dwór” o średnicy 30 m.
W dalszą trasę wyruszamy stąd za znakami szlaku niebieskiego skręcając tu w lewo, a po chwili w lewo skos, odchodząc od szlaków rowerowych. Po wyjściu na górną krawędź doliny Goślinki przekraczamy drogę (końcówka odcinka asfaltowego) Łopuchówko – Dąbrówka Kościelna, przechodzimy pod linią energetyczną i wędrujemy dalej prosto ładną drogą leśną na płn.-wsch. Po dłuższym marszu dochodzimy do biegnącej drogi ukośnie drogi, którą idziemy w lewo. Przekraczamy dalej polodowcową rynnę Dzwonówki i docieramy do Dzwonowa.
Dzwonów to niewielka osada leśna, położona w pobliżu Jeziora Dzwonowskiego (pow. 20 ha). Do XVI w. była to znaczna osada, jedna z siedzib rodu Nałęczów (którzy później przyjęli nazwisko Dzwonowskich). W rozwidleniu dróg, po płn. stronie osady, rośnie okazały jesion o obw. 320 cm.
Mijamy po lewej grotę maryjną, a przy ostatnich zabudowaniach osady skręcamy w lewo (9,2 km) przechodząc pod linią energetyczną. Idziemy teraz drogą leśną prowadzącą przez pagórkowaty teren. W oddali po lewej widoczne jest Jezioro Dzwonowskie. Droga wspina się teraz „wąwozem” pod górę, doprowadzając nas do osiedla domków letniskowych (10,9 km). Dalej mijamy w dole po lewej Jezioro Borowe (pow. 4 ha) i dochodząc do skrzyżowania dróg na skraju lasu skręcamy w lewo w kierunku widocznych zabudowań kolejnego osiedla domków letniskowych. Wchodzimy między te zabudowania, przecinamy dalej skrzyżowanie dróg i skręcamy w prawo skos na drogę z linią energetyczną. Mijamy następne domki letniskowe i ogródki działkowe „Zacisze” w Sławicy, za którymi na lewo od drogi widoczne jest teraz Jezioro Gackie (pow. 29 ha).
Pośród kolejnych domków letniskowych dochodzimy do zabudowań wiejskich Sławicy (znanej od 1404 r.; w XVIII w. miała ona prawa osady olęderskiej). Mijamy pomnikową lipę o obw. 450 cm, a przy przydrożnym krzyżu dochodzimy do poprzecznej drogi, którą prowadzi szlak rowerowy niebieski. Skręcamy tu w prawo dochodząc do drogi asfaltowej (13,0 km), którą idziemy w lewo (szlak rowerowy skręca tu w prawo). Mijamy ostatnie zabudowania Sławicy i docieramy do przejazdu kolejowego, za którym droga wykręca w prawo do drogi Poznań – Wągrowiec (13,9 km). Drogą tą w prawo dochodzimy po 400 m do stacji PKP w Sławie Wlkp. (14,3 km) - niewielkiej wsi położonej na płd. od Skoków, przy drodze i linii kolejowej Poznań – Wągrowiec, gdzie kończymy naszą wycieczkę.
(Autor ścieżki: Bogdan Kucharski)