ścieżka spacerowa

Spacerowa ścieżka "LETNISKOWA": Promno - Tuczno

Z przystanku PKP w Promnie (0,0 km) wychodzimy razem ze szlakiem rowerowym pomarańczowym na płn., przekraczamy drogę Poznań – Gniezno i idziemy drogą asfaltową. Po prawej mijamy w oddali gościniec „Rzepicha” i dochodzimy do mostu na Głównej (0,5 km) - prawy dopływ Warty, dł. 46 km, wypływa z Jeziora Lednica. Tuż przy nim, po prawej stronie, rośnie okazały dąb o obwodzie 410 cm. Za rzeczką wchodzimy na teren osady Borowo Młyn, a dalej przechodzimy obok rozległych ogródków działkowych z osiedlem domków letniskowych - Gorzkie Pole. Przy ostatnich zabudowaniach kończy się asfalt i dalej wędrujemy drogą gruntową wzdłuż linii energetycznej. Następnie przecinamy trakt z Kołaty do Jerzyna (2,5 km) i wchodzimy do lasu. Za linią wysokiego napięcia dochodzimy do poprzecznej drogi (3,3 km), skręcamy w nią w lewo, a po chwili - na skrzyżowaniu dróg - w prawo, na drogę z Jerzykowa do Wronczyna. Doprowadza nas ona |do przesmyku między jeziorami Wronczyńskim Wielkim (pow. 40 ha) po lewej i Wronczyńskim Małym (pow. 21 ha) po prawej, za którym - tuż przed widocznym w porze bezlistnej cmentarzem we Wronczynie - szlak skręca w lewo (4,1 km), odchodząc tu od szlaku rowerowego.

Warto tu na chwilę opuścić szlak i pójść prosto a następnie skręcić w prawo do oddalonego stąd o 400 m Wronczyna - wsi położonej przy płn. Brzegu Jeziora Wronczyńskiego Małego, 6 km na płn.-wsch. od Pobiedzisk, przy drodze do Wierzonki.

Kontynuując wycieczkę szlakiem zielonym idziemy ścieżką leśną, prowadzącą wzdłuż płn. brzegu Jeziora Wronczyńskiego Wielkiego. Jezioro to, wraz z innymi akwenami – leży w rynnie polodowcowej, ciągnącej się od Pobiedzisk aż po Murowaną Goślinę. Omijamy Stanicę Leśną Wronczyn dalej kilka okazałych dębów o obw. do 310 cm i docieramy nad kolejne jezioro - Stęszewskie (pow. 15 ha), z miejscem do biwakowania (6,2 km). Zaraz za nim położone jest Jezioro Kołakowskie (pow. 78 ha), przy którego wsch. skraju obok okazałej 3-konarowej sośnie pospolitej (pierwotnie 4-konarowej) o obw. 400 cm - skręcamy w prawo (7,0 km). Mijamy plażę z miejscem do kąpieli i dłuższy czas idziemy, miejscami przejście dość uciążliwe, ścieżką między jeziorem i rozległymi koloniami domków letniskowych w Stęszewku - niewielkiej wsi położonej na płn. od Jeziora Kołatkowskiego, 8 km na płn.-zach. od Pobiedzisk. Opustoszała po potopie szwedzkim, została w 1677 r. zasiedlona olędrami. Z dawnego zespołu dworskiego zachował się tu park krajobrazowy (pow. 1,80 ha) z XIX w. W budynku pofolwarcznym znajduje się stajnia i ośrodek jazdy konnej „Liljówka”.

Mijamy kolejną plażę, a na wysokości wyspy na jeziorze skręcamy w prawo skos pod górę i między lasem a kolejnym osiedlem domków letniskowych, wychodzimy na asfaltową drogę z Wierzonki do Pobiedzisk, przy styku ze szlakiem niebieskim (9,3 km). Skręcamy tu w lewo i przez 500 m idziemy za znakami obu szlaków, aż do zabudowań Tuczna (9,8 km) - niewielkiej wsi letniskowej, położonej między Jeziorami Kołatkowskim i Tuczno (pow. 13 ha), 10 km na płn.-zach. od Pobiedzisk, przy drodze do Wierzonki. Jest to dawna osada olęderska, założona wśród lasów w XVII w. Na płn. brzegu Jeziora Kołatkowskiego w 2 poł. XX w. powstało duże osiedle domków letniskowych, a na wsch. Krańcu jeziora – miejsce do biwakowania i kąpieli.

Tu opuszczamy szlak zielony, który schodzi z drogi w prawo skos (do Okońca) i szlakiem niebieskim szosą dochodzimy po 600 m do pętli autobusów komunikacji gminy Czerwonak w Tucznie (10,4 km), gdzie kończymy trasę naszej wycieczki.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments